با ما در تماس باشید 02632502032 | 02632557558 info{@}sazenomusic.com
آذر ۲۰

آموزش سنتور در کرج

موسیقی کودکان

آموزش سنتور در کرج:

 

سنتور از سازهای قدیمی و اصیل ایرانی است. این ساز از دیرباز مورد پسند مردم ایران بوده و نوازندگان سرشناس و مطرحی در روند رشد و آموزش سنتور فعالیت داشته اند از جمله این نوازندگان: حبیب سماعی، ابوالحسن صبا، فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، اردوان کامکار، پشنگ کامکار، سیامک آقایی و …
سنتورسازی است مستطیل شکل که الگوی ظاهری آن ذوزنقه ای است ، سنتور در دسته سازهای زهی مضراب است. روی صفحه سنتور دو سوراج بشکل گل وجود دارد، سیم های این ساز چهارتایی کنار هم روی یک خرک قرار گرفته اند و در مجموع ۷۲ عدد سیم دارد که همین تعداد زیاد سیم باعث می شود، کوک بسیار طولانی مدت و سختی داشته باشد. هر سیم به یک گوشی که در کنار ساز قرار دارد متصل می شود و برای کوک کردن سیم ها یک کلید مخصوص را در گوشی قرار می دهند و به وسیله ی کلید گوشی را در جهت کوک شدن سیم می چرخانند و به این ترتیب ساز را کوک می کنند. سنتور را با ابزاری بنام کوک می نوازند، انتهای هرکدام از مضراب های سنتور اندکی خمیدگی دارد و قسمت تحتانی مضراب مانند حلقه در انگشتان اشاره دو دست نوازنده قرار می گیرد، و به این شکل می توان مضراب را هنگام نواختن به راحتی در دستها نگه داشت، سر مضراب سنتور معمولاً با نمد پوشانده شده، البته در بعضی از مکاتب سنتورنوازی (بویژه مکتب قدما) هیچ نمدی به سر مضراب نمی زنند ولی بطور معمول به سر مضراب کمی نمد جهت کنترل صدا می زنند، لازم به ذکر است که در انواع سبک های مختلف سنتور نوازی مقدار نمدی که بر سر مضراب می چسبانند متفاوت و متغیر است. مضراب های سنتور و خود سنتور از چوب گردو ساخته می شوند. نحوه نت نگاری سنتور مانند پیانو با دو کلید سل و فا است.
آموزش دیدن ساز سنتور یکی از لذت بخش ترین آموزش هاست، بسیار جالب است که برخلاف دیگر سازها که همگی در شروع یادگیری بسیار لذت بخش است و نواختنبا آن در ماه های اولیه یادگیری به مراتب راحت تر از سازهای دیگر است، به این گواه که هنرجویان تازه کار در جلسات بتدای آموزش هم می توانند آهنگ های کوتاه و زیبا بنوازند و این خود در شروع یادگیری ساز بسیار دلگرم کننده است و به همه افرادی که مشتاق فراگیری موسیقی به آموختن ساز سنتور در دسته سازهای موسیقی ایرانی بپردازند، که هم بتوانند از موسیقی لذت ببرند و هم از مشکلات و مصائب سازی مثل تار و یا ویولن و کمانچه به دور باشند و از اوقات خود در هنگام تمرین لذت ببرند. درضمن نکته مهم دیگر هزینه خرید ساز سنتور است که به مراتب قیمت ارزان تری نسبت به خیلی از سازهای دیگر دارد، برای مثال با همان قیمتی که می توانید یک تار متوسط بخرید، می توانید یک سنتور عالی تهیه کنید، از این رو به افرادی که مایل هستند موسیقی را شروع کنند سنتور پیشنهاد بسیار خوبی است بویژه برای شاغلین یا بانوان خانه دار که درگیری های خاص خود را دارند. لازم بذکر است که سنتور صدایی بسیار دلنشین دارد و مدرسین سنتور در آموزشگاه موسیقی سازنو از بهترین مدرسین در سطح کرج هستند، مدرسینی بسیار خوش ذوق که در تدریس اصولی مهارت بسیاری دارند. برای تمامی هنرجوهای سنتور در ایران و جهان آرزوی موفقیت روزافزون داریم.
برای اطلاع از کلاس های سنتور به این صفحه مراجعه کنید.

About The Author