با ما در تماس باشید 02632502032 | 02632557558 info{@}sazenomusic.com
دی ۲۰

آموزش هارمونیکا در کرج

آموزش هارمونیکا در کرج:

هارمونیکا یا سازدهنی (پاورقی(mouth organ سازی با قدمت ۳۰۰۰ ساله ریشه در سازی چینی به نام شِنگ (پاورقی sheng) که امروزه به یکی از پرطرفدار ترین سازهای دنیا شهره است، در ایران نیز در چند سال اخیر مورد توجه ویژه ی طرفداران خود قرار گرفته است و همین مسئله اهمیت آموزش صحیح این ساز را بیش از پیش تاکید می کند. این ساز که تا سالیان سال صرفا یک اسباب بازی کودکانه به شمار می رفت امروزه در قالب رسیتال ها و کنسرتو ها همچون دیگر سازهای آکادمیک روی سنِ سالن های معتبر دنیا رفته و خودنمایی می کند. تکنیک های منحصر به فرد از جمله اجرای چندصدایی آن که در سازهای بادی دیگر از جمله فلوت و ابوا و کلارینت و … غیر ممکن می نماید، محدوده ی شگفت انگیز ۳ و ۴ اکتاوی آن در گونه ی کروماتیک، تکنیک های صداسازی منحصر به فرد، ابعاد ساز و … از جمله مواردی است که همواره مورد توجه اهالی حرفه ای موسیقی بوده و هست که بعنوان مثال آهنگسازان بزرگی همچون ویلا لوبوس و وان ویلیامز را بر آن داشته تا برای این ساز کنسرتو، سونات، رومنس و … بنویسند.

هارمونیکا کروماتیک:

از گونه های مختلف این ساز می توان به کروماتیک، دیاتونیک، ترمولو، اکتاو، کنترباس هارمونیکا، آکرد هارمونیکا و… اشاره کرد که هریک از این سازها هم از منظر تکنیک های اجرایی، اکول نوازندگی، استایل و سبک و … متفاوت هستند و نیازمند نوازنده ی مخصوص و آموزش خاص خود می باشند.
در مورد آموزش این ساز باید گفت به دلیل نبودن این ساز در آکادمی ها و دانشگاه ها همانند دیگر ساز های آکادمیک آکادمی ها و کنسرواتوارها، هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی با فقدان متد، کتاب ها و مقالات آموزشی هستیم و می توان گفت حق مطلب با توجه به توانایی ها و قابلیت های این ساز ادا نشده است. مثلا در مورد ساز کنترباس هارمونیکا می توان گفت که در سرتاسر دنیا در حال حاضر فقط یک یا دو کتاب آموزشی می توان نام برد که قابل دسترس هم نیستند. وضعیت برای آکرد هارمونیکا نیز به همین منوال می باشد در مورد کروماتیک که طرفداران پرشماری در سرتاسر دنیا به آن می پردازند نیز می توان گفت که کتاب های آموزشی به سختی به عدد ۳۰ می رسند. در مورد متدهای آموزشی در ایران نیز می توان در ژانر کروماتیک، سبک کلاسیک به کتاب “دنیای شگفت انگیز هارمونیکا” الیاس دژآهنگ در دو جلد، “آوای سازدهنی” از علی معتمدی و در کروماتیک، ژانر پاپ و سبک های مشابه “آوای سازدهنی” علی معتمدی در ۳ جلد، “خودآموز سازدهنی” منصور پاکنژاد، “ارکستر سازدهنی” جلال هیبتی و … اشاره کرد.
امید است در آینده ی نزدیک از طریق تشکیل انجمن ها و تشکل های تخصصی نوازندگی، آهنگسازی، هنرجویی و برگزاری جلسات تحلیلی نقد و… برگزاری همایش ها، مسابقات، کارگاه های آموزشی و فعالیت های مشابه در جهت شناسایی کمبودها و الزامات آموزشی، زمینه ی رشد و نمو مقوله ی صحیح آموزش هارمونیکا فراهم شود.
دوره های آموزش هارمونیکا توسط استاد الیاس دژاهنگ  در آموزشگاه موسیقی سازنو برگزار می شود.
برای اطلاع از کلاس های هارمونیکا به این صفحه مراجعه کنید.

About The Author