با ما در تماس باشید 02632502032 | 02632557558 info{@}sazenomusic.com
اسفند ۰۷

آشنایی با ساز کلارنیت

آشنایی با ساز کلارنیت

کلارینت یا قره نی سازی از خانواده ی سازهای بادی چوبی تک زبانه است که استفاده از آن در ارکسترهای کلاسیک، ارکسترها و گروه های جز، پاپ، فولک و … مرسوم است. کلارینت سازی انتقالی محسوب می شود به این مفهوم که نت نوشته شده صدادهی انتقال یافته ای دارد. مثلا در کلارینت “سی بمل” نت نوشته شده یک پرده بم تر شنیده می شود و اگر در کاغذ برای نوازنده نت “می” نوشته شود پس از اجرا شنونده نت “ر” را خواهد شنید. از انواع کلارینت دو نوع “سی بمل” و “لا” جامعیت بیشتری داشته و پرکاربرد تر هستند. اما نمونه های کلارینت “ر”، “می بمل” و … نیز در سراسر دنیا استفاده می شوند. این ساز به دلیل توانایی در اجرای ربع پرده ها و ایجاد لهجه های محلی و سونوریته ی خاص آنها در بین ترک زبانان به ویژه جغرافیای کشور ترکیه محبوبیت ویژه ای داراست و در آنجا به آن قره نی که “قره” به معنی سیاه می باشد می گویند، علت نامگذاری هم رنگ سیاه متریال اصلی ساز که چوبی به رنگ سیاه هست می باشد.
در این ساز از یک زبانه یا قمیش که نوازنده با ارتعاش آن در داخل دهان قادر به تولید صدا در ساز می شود استفاده می شود که به همین دلیل به آن ساز تک زبانه می گویند. همین ویژگی ایجاد نوانس های خیلی ضعیف تا خیلی قوی را در این ساز به خوبی مهیا کرده است. از این ساز هم به عنوان سولو و هم به عنوان بافت های همراهی یا اکمپانیمان در قطعات استفاده شده و استفاده از این ساز در ترمولوها و آرپژها در ارکسترها بسیار مرسوم می باشد. این ساز به دلیل جنس صدایی ویژه اش در ترکیب، به خوبی با دیگر سازهای بادی های چوبی، بادی برنجی و خانواده ی زهی ها ترکیب می شود.
این ساز در مکانیزم و نحوه ی اجرا بسیار شبیه به ساز ساکسوفون بوده و بسیاری از نوازندگان این ساز قادر به نواختن ساکسوفون نیز می باشند.

About The Author