آموزش ارف و موسیقی کودک

آموزش ارف و موسیقی کودک

همواره یکی از دغدغه های ذهنی والدین، آموختن مهارت های مختلف در سنین کودکی به فرزندانشان می باشد. با مهارت های گوناگون، می توان آینده ی روشن تری برای کودکان انتظار داشت.

یکی از مسائلی که می تواند هوش و قدرت ذهنی و حرکتی کودکان را افزایش و تحت تاثیر قرار دهد، آموزش موسیقی می باشد.

آموزشگاه موسیقی سازنو، بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج به ارائه ی کلاس های موسیقیایی فراوانی برای تمام سنین می پردازد. از انواع این آموزش ها می توان به آموزش ارف (موسیقی کودک)، آموزش سنتور، آموزش سازهای کوبه، آموزش پیانو و گیتار و … اشاره کرد. برای اطلاع از کلاس های آموزشی با مشاوران ما در سازنو از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با آموزش ارف و موسیقی کودک آشنا سازیم:

آموزش موسیقی کودک

مسئله ی قابل توجه برای آموزش موسیقی را می توان جنبه های مختلف موسیقی برای سنین مختلف در نظر گرفت.

به بیان واضح تر می توان گفت که موسیقی دارای انواع و جنبه های متفاوتی می باشد و متناسب با سن افراد و علایق آنها می توان بهترین ساز را برای آموزش انتخاب کرد.

این موضوع را باید در نظر داشت که برای آموزش موسیقی کودکان می بایست کلاس های آموزش ارف در ابتدا گذرانده شود و پس از این دوره برای ساز دلخواه اقدام کرد.

در مراحل بعد، آموزش های موسیقی به طور تخصصی و دقیق تر شروع خواهد شد و برای دستیابی به اهداف خاص، توسط استادان برنامه ریزی برای فرد صورت میگیرد تا به بهترین نتیجه دست پیدا کند.

در آموزشگاه موسیقی سازنو، بهترین اساتید برای آموزش کودکان و نوجوانان حضور دارند تا شما والدین را در تحقق اهدافتان برای آموزش موسیقی فرزندتان یاری بخشند.

آموزش ارف به کودکان

در آموزشگاه‌های مختلف، آموزش موسیقی به کودکان نیازمند توجه و اهمیت ویژه‌ای است. در آموزشگاه سازنو، بسیاری از نگرانی‌های مربوط به آموزش موسیقی به کودکان برطرف می‌شوند. برای ایجاد آمادگی بهتری در کودکان برای آموزش، مراحل زیر را می‌توان پیشنهاد کرد:

ابتدا، باید یک جوی صمیمی و دوست‌داشتنی برای کودکان ایجاد کنیم. در این جو، کودکان باید احساس کنند که محیط آموزشی صمیمی و مهربانانه است و از آنها مهر و محبت می‌شود.

موسیقی به طبیعت خود یک احساس است، بنابراین باید فضای احساسی مناسبی را برای کودکان فراهم کنیم. این فضا باید پر از انگیزه، شور و هیجان باشد تا کودکان بتوانند از آموزش موسیقی لذت ببرند و ارتباط عاطفی خود را با آن برقرار کنند.

با استفاده از روش‌ها و فنون مناسب، کودکان را به طریقی آموزش دهیم که موسیقی را به عنوان یک تجربه مثبت و شگفت‌انگیز درک کنند. این روش‌ها می‌توانند شامل بازی‌ها، خوانندگی، نوازندگی ساده، استفاده از ابزارهای موسیقی و استفاده از روش‌های تعاملی باشند.

همچنین، به کودکان اجازه دهیم خلاقیت خود را در موسیقی بیان کنند و از خلاقیتشان پشتیبانی کنیم. این به آنها اعتماد به نفس می‌دهد و از رشد هنری و موسیقیایی‌شان حمایت می‌کند.

به طور خلاصه، آموزش موسیقی به کودکان بهتر است در یک محیط صمیمی و دوست‌داشتنی انجام شود و فرصتی برای بیان احساسات و خلاقیت کودکان فراهم شود. با ایجاد چنین فضایی، آموزش موسیقی برای کودکان به تجربه‌ای شگفت‌انگیز و لذت‌بخش تبدیل می‌شود.

کلاس ها و دوره های آموزش موسیقی کودکان

دوره های آموزش ارف به کودکان را می توان در موارد زیر دسته بندی کرد:

آموزش موسیقی کودکان زیر ۴ سال

آموزش موسیقی کودکان ۴ تا ۷ سال

آموزش موسیقی کودکان بالای ۷ سال

در ادامه به توضیحات هر یک از این سنین خواهیم پرداخت:

آموزش موسیقی کودکان زیر ۴ سال

درکودکان زیر ۴ سال این موضوع قابل اهمیت است که والدین حس و دیدگاه مناسبی از موسیقی را در ذهن آنها ایجاد کرده باشند تا در کلاس های آموزشی بتوانند به سرعت خود را وفق دهند.

در این راه والدین می توانند در بازی ها، اوقات استراحت و … برای کودکان موسیقی پخش کنند به فعالیت های آنها رنگ موسیقیایی دهند.

در این دوره آموزشی وسایل کمک آموزشی نیز به والدین داده می شوند تا آنها را در این روند کمک نمایند. هم چنین نحوه ی استفاده از این وسایل برای تحریک حس موسیقی کودکان نیز آموزش داده می شود.

عموما کلاس های آموزش موسیقی کودک در این مرحله با بازی همراه می باشد. همکاری مادر و کودک در این زمینه می تواند نتیجه ی بسیار مثبتی به همراه داشته باشد.درضمن آموزش موسیقی کودکان نیز به صورت  آنلاین هم برگذار می شود.

در این سن با تمرین هایی که یاد داده می شود می توان جهت تقویت حس شنوایی و تفکیک صدا در کودکان گامی مثبت برداشت.

آموزش موسیقی کودکان ۴ تا ۷ سال

در این مرحله سعی می شود تا موسیقی را به صورت تخصصی تر به کودک آموزش دهند. بر خلاف دوره ی قبلی، در این کلاس های آموزشی همکاری کودک بیشتر از والدین او خواهد بود و برای وی برنامه ریزی و هدف گذاری صورت می گیرد.

آموزش ارف در این دوره صورت می گیرد که شامل مباحث و موضوعات متفاوتی می باشد و در علاقه مندی کودکان به موسیقی نیز تاثیر گذار است.
در دوره ی ۴ تا ۷ سال موسیقی به صورت مقدماتی و به شیوه ای ساده آموزش داده می شود.

هم چنین تئوری موسیقی نیز به زبانی ساده و کودکانه توسط اساتید به آنها آموزش داده می شود تا بتوانند در آینده ای نزدیک به نواختن ساز بپردازند.
در این دوره، از ساز هایی با مکانیزم صدایی ساده استفاده می شود تا کودکان رادر تفکیک صدا و حس شنوایی تقویت کنند.

از سازهای ابتدایی می توان به “بلز” اشاره کرد که دارای ظاهر و مکانیزم صدایی ساده می باشد. این ساز جذابیت خاصی برای کودکان دارد و نواختن آن آسان است.

با استفاده از این ساز آموزش های ابتدایی و تئوری موسیقی به کودکان یاد داده می شود و به مرور آهنگ های کودکانه را نیز می توان با مفاهیم کلی آموزش داد.

 

آموزش موسیقی کودکان بالای ۷ سال

در سنین بالای هفت سال می توان به طور کاملا تخصصی به آموزش ساز مورد نظر پرداخت و به شیوه ای اصولی تمامی موارد و مفاهیم را به کودکان آموزش داد.

پس از گذراندن دوره ی مقدماتی و آموزش ارف، کودکان می توانند ساز تخصصی خود را انتخاب کنند تا به طور ویژه برای آموزش هدف گذاری شود.

برای انتخاب ساز تخصصی می توانید از اساتید مربوطه در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، آموزشگاه موسیقی سازنو یاری بطلبید.

آموزش ارف در این دوره صورت می گیرد که شامل مباحث و موضوعات متفاوتی می باشد و در علاقه مندی کودکان به موسیقی نیز تاثیر گذار است.
در دوره ی ۴ تا ۷ سال موسیقی به صورت مقدماتی و به شیوه ای ساده آموزش داده می شود.