اموزش هنگ درام چقدر طول میکشد

اموزش هنگ درام چقدر طول میکشد

موسیقی و نواختن ساز بر روی ابعاد فیزیکی و ذهنی افراد تاثیر‌ می‌گذارد. گوش دادن به موسیقی در شرایط خاص و دشوار زندگی، باعث آرامش شخص‌ می‌شود. برای افزایش این تاثیر در زندگی فرد، ‌می‌توان به نواختن ساز پرداخت.
در بین سازهای مختلف موجود در بازار، هنگ درام به دلیل داشتن صدایی جذاب و آرامش بخش، طرفداران زیادی به خود جلب کرده‌است.

شاید در ابتدا این سوال برای‌تان پیش بیاید که آموزش این ساز در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج چقدر طول‌ می‌کشد؟پاسخ به این سوال برای همه افراد یکسان نیست ولی در حالت کلی‌ می‌توان گفت یادگیری ابتدایی این ساز چیزی در حدود سه الی چهار ماه به طول‌ می‌انجامد.

معرفی هنگ درام و ویژگی‌‌های آن

هنگ درام در دسته سازهای کوبه‌ای قرار‌ می‌گیرد که از دو بخش فلزی منحصر به فرد تشکیل شده‌است. تفاوت‌‌های ساختاری بین این دو بخش سبب‌ می‌شود که این ساز به وجود بیاید.
بخش یا قوس بالایی این ساز دینگ ساید نام دارد و نت‌ها بر روی این بخش قرار گرفته‌اند. فلز زیرین به اسم گو ساید شناخته‌ می‌شود که در بخش مرکزی آن قسمتی دایره یا بیضی شکل وجود دارد.

اموزش هنگ درام چقدر طول میکشد

این قسمت در تعیین کیفیت و حجم صدای حاصل از ساز نقش اساسی را ایفا‌ می‌کند. این ساز در قرن جدید میلادی توسط فلیکس رونر و سابینا شارر آلمانی اولین بار ساخته شد. برای ساخت هنگ درام از یک ساز کوبه ای قبایل آفریقایی الهام گرفته شده‌است ولی خود ساز هنگ در سال2000 تولید و به بازار عرضه شد.

نکات مهم در مورد هنگ درام

اگر قصد نواختن این ساز را داشته باشید؛ توصیه می‌شود در دوره‌های آموزشی بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج شرکت کنید. برای یادگیری هرچه بهتر این ساز باید با قسمت‌های مختلف این ساز آشنایی اولیه داشته باشید:

صدای ساز

مسلما شما هم در همان بار اول شنیدن صدای ساز هنگ، شیفه آرامش و در عین حال نظم خاص آن شده‌اید. صدایی که هنگ دارم تولید‌ می‌کند عمقی و با کشش کوتاه همراه است که از این ویژگی‌ می‌توان برای نواختن آهنگ‌های مخصوص مدیتیشن استفاده کرد. ویژگی‌های ساختاری این ساز به گونه‌ای است که صدایی که در نهایت حاصل‌ می‌شود تنها منحصر به تک نت نباشد.

کنار هم قرار گیری نت‌ها سبب‌ می‌شود با نواختن یکی از آن‌ها سایر نت‌ها نیز به لرزش درمی آیند. صدای سایر نت‌‌ها نیز در این حالت با شدت کم به گوش‌ می‌رسد که این موضوع به دلنشین شدن نوای هنگ درام‌ می‌افزاید.

تعداد نت‌‌های هنگ درام

تعداد نت‌‌های ساز تاثیر شگرفی بر روی آهنگی که در نهایت حاصل‌ می‌شود دارد. با افزایش تعداد نت ها، نوازنده‌ می‌تواند آثار مختلفی خلق کند ولی در عین حال روند آموزش طولانی تر‌ می‌شود. این ساز در ابتدا یا داشتن هفت نت و یک نت دینگ به بازار عرضه شد.

با گذر زمان تغییراتی در ساختار این ساز ایجاد شد و تعداد نت‌‌ها افزایش یافت. امروزه هنگ درام‌‌هایی با 13 الی 22 نت نیز در بازار یافت‌ می‌شود. به دلیل وجود محدودیت فضایی در ساختار این ساز، افزودن نت در تعداد زیاد امکان پذیر نیست.

قیمت هنگ درام و نحوه خریداری آن

این ساز با اینکه قدمت کمی دارد ولی در همین مدت زمان کوتاه هم توانسته محبوبیت زیادی در میان افراد پیدا کند. بالا بودن قیمت آن گاها باعث‌ می‌شود که افراد از خرید آن صرف نظر کنند. دلیل گران بودن این ساز به دشوار بودن مراحل ساخت و آماده سازی آن بر‌ می‌گردد. برای ساخت این ساز بایستی زحمت زیادی صرف شود چرا که هنگ درام به صورت دست ساز تولید‌ می‌شود.

تعداد سازندگان این ساز در سطح جهان بسیار محدود است و این تعداد به چند صد نفر‌ می‌رسد. فرایند انتخاب جنس سازنده و فرم دادن به آن ممکن است چندین روز طول بکشد. چکش کاری و فرم دادن به این ساز بسیار حساس است تا این‌که ساز به صدای اصلی و نهایی هر یک از نت‌‌های خود برسد. این پروسه زمان بر، دقت و مهارت بالایی‌ می‌خواهد که همین موضوع هم قیمت نهایی آن را بالا‌ می‌برد.

نکات مهم در نگهداری از هنگ درام

همانطور که اشاره شد این ساز از دو بخش فلزی سخت تشکیل شده است. در بخش نت ها، ضخامت این فلز کم‌تر‌ می‌شود و آسیب پذیری آن بالا‌ می‌رود. وارد شدن فشار و ضربه‌‌های شدید به ساز‌ می‌تواند ساختار نت‌‌ها تحت تاثیر قرار دهد و آن‌‌ها را از کوک بودن خارج کند. استفاده از دستبند و انگشتر حین نواختن ساز نیز سطح ظاهری آن را تحت تاثیر قرار‌ می‌دهد.

افتادن خش و خطوط بر روی ساز‌ می‌تواند از زیبایی ظاهری این ساز بکاهد. برای افزایش طول عمر ساز‌ می‌توان از روغن‌‌های مخصوص نگهداری هنگ درام استفاده کرد. با مراجعه به آموزشگاه موسیقی ساز نو در کرج، تمامی نکات ضروری نگهداری از هنگ درام به شما آموزش داده می‌شود.

متریال ساخته شده و کیفیت آن تاثیر مستقیمی بر روی طول عمر این ساز دارد. مرغوبیت بالای جنس این ساز به گونه‌ای است که تغییرات شدید دمایی هم بر روی کوک بودن نت‌‌ها تاثیری‌ نمی‌گذارد. از قرار دادن ساز در دمای‌‌های بسیار بالا یا پایین خودداری کنید؛ هم‌چنین آن را در معرض رطوبت قرار ندهید.

دوره‌‌های آموزشی هنگ درام

با شرکت در کلاس‌‌های آموزشی بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج‌ می‌توانید نحوه نواختن هنگ درام را بیاموزید. مدت زمان یادگیری کاملا بستگی به خود فرد و شرایط او دارد.
استمرار و تمرین زیاد یکی از عوامل مهمی است که مدت زمان یادگیری را کم‌تر‌ می‌کند. تمرین زیاد همچنین مهارت فرد را به مقدار زیاد افزایش‌ می‌دهد.

شما با شرکت در دوره آموزش هنگ درام در کرج  می‌توانید در عرض سه الی چهار ماه، نواختن قطعات ساده را بیاموزید. برای افزایش مهارت و سرعت در نواختن نیاز به دوره‌‌های پیشرفته نیز هست. با گذر زمان بهتر‌ می‌توانید با هماهنگ کردن نت‌‌های هنگ درام کنار هم و خلق قطعات گوناگون آشنا شوید.

اموزش هنگ درام چقدر طول میکشد

در فرایند یادگیری نواختن هنگ درام در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، از نقش استاد و متد آموزشی نمی‌توان چشم پوشی کرد. نحوه آموزش و علاقه مند کردن هنرجو به موسیقی باعث می‌شود روند یادگیری با سرعت بالاتری پیش رود. حمایت و تشویق‌های استاد نیز به هنرجو دلگرمی می‌دهد که مسیر یادگیری خود را ادامه دهد.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *