سنج بندری

سنج بندری

موسیقی روح شما را با موج پر از تلاطم آرامش همراه خواهد کرد، همچنین شما به کمک موسیقی می توانید روح خود را با بعد جدیدی از آرامش به راحتی آشنا کنید؛ در این بین شما می توانید از سازهای مختلف جهت نواختن کمک بگیرید. یکی از سازهای ایرانی که ریشه در فرهنگ کهن قدیمی ایرانی ها دارد، قطعا ساز سنج بندری می باشد؛ این ساز بیش از چند صد سال قدمت دارد. همچنین این ساز به شیوه ای متفاوت قابل نواختن می باشد، این ساز بر اساس فرهنگ اصیل ایرانی طراحی و ساخته است، در این ساز شما می توانید دریچه های امید را برای روح خود بگشایید. این ساز تمامی آن چیزی را که از یک ساز با اصالت در ذهن شما نقش بسته است، را می تواند به واقعیت تبدیل کند؛ این ساز علاوه بر ایران در سایر کشورهای همجوار نیز محبوب و پرطرفدار می باشد.

بررسی چیستی ساز سنج بندری

ساز سنج بندری در رده نمونه های کوبه ای قرار دارد، که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؛ این ساز به صورت دو پارچه می باشد و به راحتی می توان آن را نواخت. سنج بندری در رده سازهایی با تن صدای بیشتر قرار دارد، به طوری که صدای ایجاد شده از این ساز کاملا بم است. این ساز شکلی شبیه به یک استوانه دارد، که قسمت داخلی آن خالی می باشد، این ساز حتی در کشورهای افغانستان و تاجیکستان به عنوان یک ساز محلی شناخته می شود؛ سنج بندری دارای دسته ای چوبی است، که به راحتی در داخل دست قرار بگیرید.حرکات ضرب دار دست شما می تواند در ایجاد تناژ صدای مناسب کمک کند. در طول تاریخ موسیقی دانان بسیار زیادی در زمینه نواختن این ساز فعالیت داشته اند، برای تولید این ساز اغلب از آلیاژ سبک کمک گرفته می شود، تا صدای ایجاد شده، کاملا حالت رفت و برگشتی به خود بگیرد، در حال حاضر این ساز در لیست سازهای ایرانی برتر قرار داشته؛ که بیش از چند صد سال قدمت دارد. این ساز در نمونه های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود، انواع مختلف سنج بندری بیشتر به لحاظ اندازه با یکدیگر تفاوت دارند.

قیمت سنج بندری در سال جاری

با یک بررسی کاملا کلی به راحتی به این نکته پی می برید، که قیمت این ساز در مقایسه با دیگر نمونه های مشابه کاملا ارزان قیمت می باشد. اگر قصد خرید این ساز ایرانی را دارید، باید خاطر نشان کرد؛ که شما با کمترین میزان از بودجه نیز می توانید نسبت به خرید این ساز اقدام کنید. نرخ نهایی خرید این ساز در سال جاری با افزایش قیمت مواجه نشده است و شما به راحتی می توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید، قیمت سنج بندری در مقایسه با اصالت و کیفیت آن کاملا ارزان قیمت می باشد، شما با بودجه ای اقتصادی و ارزان نیز می توانید نسبت به خرید این ساز متفاوت و خاص اقدام کنید.

قیمت ساز سنج بندری به قدری مناسب است، که هر یک از اقشار جامعه قابلیت خرید آن را دارند.

آشنایی کامل با نحوه نواختن سنج بندری

این ساز به واسطه این که به راحتی قابل نواختن می باشد، در سال های گذشته طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است؛ شما برای نواختن این ساز باید قدرا بین دو دست خود را به درستی تنظیم کنید. اگر شما با نیروی مناسب سنج ها را با یکدیگر منطبق کرده و سپس ریتم طنین انداز آن را به دست بیاورید، شما قطعا به یکی از برترین نوازندگان این ساز تبدیل خواهید شد‌.

اما قطعا شما در این بین برای یادگیری دقیق نیازمند مهارت و تجربه هستید و تنها فردی که از چنین تجربه ای برخوردار می باشد، که در زمینه از مهارت و تخصص بالایی برخوردار است. شما باید در بهترین آموزشگاه های موسیقی تحت نظر اساتید حرفه ای و تخصصی نسبت به نواختن این ساز اقدام کنید، تحت چنین شرایطی شما می توانید هرچه بیشتر به آرزوهای خود در زمینه نواختن این ساز نزدیک شوید. چنین مراکزی بر اساس اصول موجود روند نواختن این ساز را به شما آموزش می دهند و در این مسیر پرتلاطم همراه و همیار شما خواهند بود.

قیمت کلاس یادگیری سنج بندری در آموزشگاه موسیقی

قطعا یکی از بهترین اقداماتی که هر فرد جهت نواختن این ساز می تواند آن را انتخاب کنید، انتخاب آموزشگاه های موسیقی معتبر و شناخته شده می باشد؛ چنین مراکزی به صورت اصولی شما را آموزش خواهند داد. همچنین نرخ کلاس های آموزشی جهت یادگیری سنج بندری در اغلب مراکز یکسان است و نرخ نهایی این کلاس ها کاملا جنبه اقتصادی دارد.

در واقع پیشنیاز حرفه ای شدن در حوزه نواختن این ساز شرکت در کلاس های یادگیری می باشد، این کلاس ها یک فرصت طلایی است، که علاقه مندان به ساز سنج بندری می توانند از آن بهره مند شوند. بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج هر دوره از این کلاس های آموزشی کاملا ارزان قیمت را برگزار می کند و هر فردی به راحتی می تواند در آن شرکت کند.

کاربرد سنج بندری در طول تاریخ

کاربرد سنج بندری در طول تاریخ

این ساز از کاربرد بسیار بالایی برخوردار می باشد، در گذشته سربازان در موقعیت های جنگی از این ساز برای اعلام آمادگی استفاده می کردند. همچنین حتی در جنگ های مختلف هر سربازی که با ضرب بیشتری سنج بندری را به صدا در می آورد، معمولا از قدرت بدنی بسیار بالاتری برخوردار بود. به نوعی بهره گیری از این ساز در جنگ نشانه رجزخوانی در مقابل دشمن بود.

از دیگر کاربردهای این ساز می توان به استفاده در مراسم های دینی، تعزیه ها و عزاداری ها اشاره کرد. در جنوب کشور در اغلب مراسم های عزاداری از این ساز استفاده می شود و حتی به عنوان یکی از ارکان اصلی چنین مراسمی به شمار می آید، از دیگر کاربردهای این ساز می توان به استفاده در نمایش های تعزیه خوانی اشاره کرد، این ساز در چنین مراسمات همیشه نقش پررنگ خود را به درستی ایفا می کند.

کاربردهای ساز سنج بندری در طول تاریخ بر اساس موقعیت های ایجاد شده، به طور کامل تغییر پیدا کرده، این ساز باعث ایجاد پیوند عمیقی از اصالت و هنر شده است؛ که به راحتی می توان آن را درک کرد.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *