آشنایی با ساز هورن

آشنایی با ساز هورن

کُر یا هورن یا فرنچ هورن نام‌های سازی است از خانواده سازهای بادی برنجی. این ساز در سال ۱۶۵۰ میلادی در فرانسه از روی شیپور شکارساخته شد. به‌همین دلیل در کشورهای انگلیسی زبان به فرنچ هورن (شیپور فرانسوی) معروف است، اگر چه بیشتر نوازندگان آن را فقط هورن می‌نامند. خود فرانسوی‌ها به آن کُر می‌گویند.

ساز هورن چگونه نواخته میشود؟

  • این ساز از لوله‌ای نسبتاً طولانی درست می‌شود که برای سادگی دست گرفتن و نواختن آن را به صورت مارپیچ خم می‌کنند.
  • کلیدهائی برای کوتاه و بلند کردن طول لوله نیز روی آن نصب شده‌است. زیری و بمی نت ها در این ساز توسط فشار هوایی که وارد دهانه شده و کلید ها که به دریچه ها و لوله ها متصل هستند،ایجاد می شود. همچنین این زیری و بمی نت ها را میتوان با قرار دادن دست بر روی بخش زنگ مانند ساز تنظیم کرد.
  • قطر لوله این ساز مانند کورنت یا ساکسوفون به‌تدریج گشاد می‌شود، یعنی لوله آن در نزدیک دهنی باریک است و به طرف انتهای ساز گشادتر می‌شود.

همچنین بخوانید: ترومبون چیست؟

آشنایی با ساز هورن

انواع ساز هورن

هورن‌ها  می‌شه توی انواع تکی، دو تایی،با یه جبران کننده (compensating double horn) تقسیم‌بندی کرد.

هورن تکی:

توی هورن‌های تکی یه ست از لوله‌ها وجود داره که به دریچه‌ها متصل شدن. این باعث می‌شه تا استفاده از اون‌ها ساده باشه و وزن کمی هم داشته باشن. اون‌‌ها معمولا توی کلید‌های فا و سی بمل ساخته می‌شند.

هورن دوتایی:

هورن دوتایی با استفاده از دریچه‌ی چهارم (که با انگشت شصت کنترل می‌شه) دو تا هورن تکی یعنی هورن معمول فا رو با نمونه‌ای که صداهای زیر رو پوشش می‌ده یعنی سی بمل ترکیب می‌کنه. با استفاده از این ساز، نوازنده می‌تونه به راحتی از صدای عمیق و گرم فا به صدای زیرتر و شفاف‌تر سی بمل بره یا برعکس. به دو تا ست هورن به طور معمول کناره‌های (sides) هورن هم گفته می‌شه. با استفاده از دریچه‌ی چهارم نه طول ابتدایی رو تغییر داد، بلکه می‌شه گام و سری هارمونیک رو هم تغییر داد و همین طور کمک می‌کنه تا سه تا دریچه‌ی دیگه از اسلاید متناسب استفاده کنن.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ساز ساکسیفون

آشنایی با ساز هورن

هورن انواع مختلف دیگری هم دارد  که شامل:

  • هورن طبیعی (natural horn)
  • هورن وینی (Vienna horn)
  • ملوفون (mellophone)
  • هورن مارش (marching horn)
  •  توبای واگنر (Wagner tuba)

رایج ترین نوع هورن ” هورن فا می باشد که یک پنجم درست (3/5پرده) بم تر از نت نوشته صده صدا می دهد .نت این ساز را با کلید فا حط چهارم (اصوات منطقه بم این ساز) و کلید سل (اصوات منطقه زیر این ساز) می باشد. اگر قصد یادگیری این ساز را داشتید می توانید با آموزشگاه ساز نو بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج  از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید ومراحل ثبت نام خود را تکمیل کنید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *