آشنایی با ساز ابوا

آشنایی با ساز ابوا

تاریخچه ساز ابوا

(اُبوا)  فرانسه: hautbois  به معنای لغوی چوب اعلا ساز بادی چوبی دو قمیشی یا از مواد مصنوعی است که معمولاً در موسیقی کلاسیک غربی بکار می‌رود. ابوا سوپرانو تقریبا دارای 65 سانتی متر طول، کلید های فلزی، سوراخ های مخروطی شکل است که صدا با دمیدن در آن تولید می شود.

گفته می‌شود که ابوا (از طریق ساز قرون وسطایی شاوم که بعد از جنگ‌های صلیبی به اروپا آورده شد) ریشه در سرنای عربی و ایرانی دارد .

  • نت نویسی این ساز با کلید سل می باشد.

اولین ابوای باروک در اواخر سدهٔ ۱۷ در فرانسه ظهور کرد. ابواهای اولیه از سازی به نام شاون گرفته شده است؛ شاون سازی بود که در دوره‌های قرون وسطا و رنسانس بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت.

نواختن ابوا سخت‌تر از نواختن سازهای بادی دیگر مانند فلوت و کلارینت است ومهارت زیادی لازم دارد.

  • موتزارت، باخ و ریچارد اشتراوس از آهنگسازانی هستند که برای ابوا کنسرتو نوشته‌اند.

یوسف لطیف اولین نوازنده‌ای بود که در موسیقی جاز تکنوازی ابوا اجرا کرد (سال ۱۹۶۳). بعد از او این ساز گهگاه در گروه‌های جاز دیده می‌شود.

همچنین بخوانید: آشنایی با ساز کنترفاگوت

آشنایی با ساز ابوا

ویژگیهای ظاهری ساز ابوا

زبانه

از یک تکه نی تراشیده شده که به یک لوله فلزی یا یک محفظ لوله ای شکل وصل شده تشکیل شده است . به این ترتیب که اول تیغه نی را میبرند و پس از تراش دادن ، روی یکدیگر قرار میدهند و بوسیله نخ چند لا درون مفتول محکم می کنند. انتهای آنها را قطع میکنند و انتهای شکاف را بازمیگذارند انتهای فوقانی زبانه بوسیله چاقو به دقت تراشیده میشود تا هنگامی که نوازنده مینوازد دو تیغه به راحتی مرتعش شوند.

کلید اکتاو بالا

این کلید کنترل بالاترین نتها را بر عهده دارد و بوسیله انگشت نشانه چپ گرفته میشود.

کلید های انگشت کوچک

کلید هایی که برای انگشتان کوچک قرار داده شده ، در سازهای بادی چوبی بسیار مهم هستند .
با فشار دادن این کلیدها یک دریچه که در پاین ترین قسمت ساز قرار دارد و دور از دسترس است باز یا بسته میشود.

کلیدها

در ابوا چهار کلید تعبیه شده است .
هر ردیف کلیدهای فلزیاز ترتیب یچیده ای برخوردارند که وزن ساز را به صورت شگفت آوری سنگین کرده همچنین دارای تعدادی کلید است که باز هستند و تنها حلقه ای فلزی دور سوراخ آن قرار دارد.

اگر علاقمند به این ساز هستید و میخواهید آموزش ببنید آموزشگاه ساز نو جز بهترین آموزشگاه موسیقی درکرج میتواند بهترین گزینه برای آموزش این ساز است کافیست با شماره های 02632557558 یا ۰۹۱۲۶۷۸۴۹۵۷ مجموعه ساز نو تماس بگیرید.

 

 

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *