دانستنی‌های پیانو

پیانو چیست؟

پیانو مشهورترین سازی است که شامل صفحه کلید می‌باشد. اما آوا و موسیقی که از پیانو می‌شنویم از کجا به صدا درمی‌آید؟ این ساز یک جعبه‌ی موسیقی دارد که با فشردن هر کلید و کلاویه، چکشی به سیم مربوطه ضربه وارد می‌کند و صدایی را ایجاد می‌نمایند.

این جعبه صوتی بسیار بزرگ بوده و شامل پر وسعت‌ترین اصوات در بین دیگر سازها می‌باشد . همانطور که بیان شد، در داخل جعبه صوتی، چکش و سیم هایی قرار گرفته اند و با کلیدهایی که در خارج از این جعبه تعبیه شده اند، به صدا در می‌آیند.

پیانو را می‌توان کامل‌ترین ساز و به نوعی مادر سایر سازها معرفی کرد. توانایی ساز پیانو برای تولید محدوده‌ی گسترده ای از اصوات، بسیار زیاد است. این در صورتی است که سایر سازها تنها بخشی از اصوات را شامل می‌شوند. می‌توان بیان کرد که ساز پیانو قادر است فرکانس هایی در حدود 20 هرتز تا 5000هرتز را تولید کند. در رابطه با همین موضوع شاید جالب باشد بدانید که ساز ویولن، کمتر از چهار اکتاو را می‌تواند تولید کند در صورتی که ساز پیانو قادر به تولید 7 اکتاو می‌باشد.

در ساز پیانو برخلاف دیگر سازها، این مسئله وجود دراد که با ضرب انگشت قوی‌تر شما قادر خواهید بود صدای قوی‌تری نیز ایجاد کنید. و به همین صورت اگر کلیدها را ضعیف تر فشار دهید صدای ضعیف تری نیز به دنبال آن دریافت می‌کنید.دلیل نام گذاری این ساز نیز به همین سبب است. نام پیانو، کوتاه شده ی پیانو فورته می‌باشد. پیانو دارای معنای ضعیف و فورته به معنی قوی نام گذاری شده‌اند که امروزه تنها به صورت مختصر به آن پیانو گفته می‌شود.

انواع پیانو:

این امر جالب توجه است که بدانید پیانو در انواع گوناگونی تولید و عرضه شده است.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-پیانوپیانو دیواری

این نوع پیانو به نام هایی چون پیانینو یا پیانوی کوچک و پیانوی آپرایت وجود دارد که نسبت به پیانوی گراند دارای حجم کمتری می‌باشد و به دنبال آن نیز از قیمت پایین تری نیز برخوردار است. سیم ها در این پیانو در حالت عمودی تعبیه شده اند و چکش ها نیز به سیم ها از جهت جلو ضربه وارد می‌کند.

پیانو اسپینت

این نوع پیانو در زیرمجموعه پیانوهای دیواری به حساب می‌آیند و از کوتاهترین آنها می‌باشد بدین صورت که از ارتفاع حدودا 90 سانتی متری تا 100 سانتی متری موجود می‌باشند. این نوع پیانو برای افرادی که به تازگی به آموزش پیانو روی آورده اند، بسیار مناسب بوده زیرا علاوه بر اندازه‌ی مناسب آن برای منزل، دارای قیمت مناسبی نیز می‌باشد.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-پیانوپیانو کنسول

از نوع پیانو برخلاف نوع قبل در ارتفاع های 100 تا 110 سانتی متری موجود می‌باشند. از پیانوی کنسول در آموزش پیانو در آموزشگاه ها و یا مدارس موسیقی استفاده می‌شود زیرا ساختمان آن بسیار مقاوم و محکم طراحی شده است.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-پیانو پیانوهای دیجیتال

پیانوی دیجیتال بر خلاف سیستم سیم و چکشی که در پیانوهای آکوستیک استفاده می‌شود از سیستم متفاوتی تشکیل شده است. اما صدای تولید شده از این نوع پیانو به صورت الگوبرداری شده از پیانوهای معمولی و مکانیکی می‌باشد و نت ها از قبل برای آن نمونه برداری شده اند. اصوات تولید شده توسط بلندگوهایی که در پیانوی دیجیتال تعبیه شده است، تقویت می‌یابند.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-پیانو

پیانوی بزرگ

در پیانوی گراند یا رویال، جهت قرارگیری سیمها به صورت افقی است و به دنبال آن چکش از قسمت زیرین سیم به آن‌ها اتصال پیدا می کنند. پیانوی گراند معمولا در سالن‌های بزرگ و ارکسترهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیانوی رویال دارای طولی به اندازه دو متر دارد و جعبه ی صدای آن دارای درب بزرگی می‌باشد که برای انعکاس هرچه زیبا تر صدای ساز، معمولا آن را به صورت نیمه ا ز قرار میدهند.

تفاوت انواع پیانو:

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-پیانو

نحوه تولید صدا

همان طور که در بالا توضیح داده شد، صدای ساز پیانو از جعبه صدای آن ناشی می شود که شامل چکش ها و سیم های تعبیه شده در آن می باشد. اما در زیر به توضیح مختصری راجع به این دو موجودیت می پردازیم.

چکش‌های پیانو

چکش‌های پیانو از طریق اهرم هایی به کلیدهای پیانو وصل شده اند که مجموعه این دو موجودیت یعنی اهرم ها و چکش ها را عملگر می‌نامیم. این مجموعه باعث تسریع در برخورد چکش به سیم و دریافت بازخورد از سیم ها می‌شود . لازم به ذکر است که بدانید در قسمت لبه ی این چکش ها به جهت تولید صدای زیباتر الیافی چسبانده می‌شود.

کلیدهای پیانو

در هر اوکتاو پیانو ۷ کلید سفید برای نت های دو، ر، می، فا، سل، لا، سی، وجود دارد. همان طور که می‌دانید کلیدهای سیاه رنگی نیز در بین این کلیدهای سفید قرار گرفته است. اما ترتیب قرارگیری کلیدهای سیاه به این صورت است که بین کلیدهای سفیدرنگ می و فا و بین کلیدهای سفیدرنگ سی و دو، کلید سیاه‌رنگ وجود ندارد. هر کلید سیاه‌رنگ در پیانو در حکم نت دیز برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت چپ آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت راست آن کلید سفید قرار دارد) و در حکم نت بمول برای نت مربوط به کلید سفیدرنگ سمت راست آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت چپ آن کلید سفید قرار دارد) است.

آموزش پیانو:

نواختن هر سازی در ابتدا برای افرادی که تازه پا به عرصه موسیقی گذاشته اند کمی دشوار به نظر می رسد. اما مسئله ای که در امر آموزش موسیقی بسیار مهم است تمرین و تکرار است. آموزش پیانو در هر سنی امکان پذیر بوده و در ابتدای کار نسبت به دیگر سازها آسان تر بوده و به مرور به سختی آن اضافه می‌شود. سن مقرر و معینی برای آموزش موسیقی نمی‌توان تعیین کرد. اما برای آموزش پیانو به کودکان می‌بایست در ابتدا دروه موسیقی آموزش ارف را بگذرانند و سپس به آموزش پیانو روی آورند.

برای بزرگسالان نیز مسئله ای که کمک شایانی به روند آموزش می‌کند، گوش دادن به موسیقی های پیانو می‌باشد.

مسئله ی دشواری که در ابتدای آموزش پیانو برای هنرجویان وجود خواهد داشت، هماهنگی دست راست و چپ به طور همزمان می‌باشد.

 

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *