کارگاه رنگ، آهنگ

شما اینجا هستید:

رابطه موسیقی و نقاشی:

رابطه­ ی موسیقی و نقاشی رابطه­­ ای کهن و طولانی است. اصالت نقاشی و موسیقی در روح آدمی همواره امکان تداخل این هنرها را فراهم آورده است.

ارتباط موسیقی و نقاشی را با نظریه­ ی ” اختلاط حسی” می­توان به بهترین شکل توضیح داد. بر اساس این نظریه، ادراک با یکی از حواس، می­تواند با حس دیگری متجلی شود. از آنجا که ” رنگ ” به عنوان یک عنصر مهم در قوه­ی ادراک مطرح است، با تقویت “حواس” و نیز با تقویت “درک هنری”، همراه با شنیدن موسیقی، رنگ می­تواند از درون احساسات متبلور شود.

“کاندینسکی” که از بنیانگذاران سبک انتزاعی است، از عقیده­ی “اختلاط حسی”، در جهت گسترش هنر انتزاعی بهره برد و از این طریق آثار فراوانی خلق کرد. به عقیده­ی عصب­شناسان، آثار بصری وی، علاوه بر حس بینایی، شنوایی را نیز تحریک می­کنند، و حتی می­توانند توسط عده­ای شنیده شوند.

از آن به بعد، نمایشگاه­های بسیاری از آثار تجسمی مبتنی بر موسیقی در سراسر جهان برگزار شد و مطالعات در این زمینه افزایش یافت.

در ایران نیز برای اولین بار استاد علیرضا مجابی (نقاش) و استاد کیوان ساکت (آهنگساز و نوازنده­ی تار)، در پرفورمنسی به همین نام، در ترکیب موسیقی و نقاشی به خلق فضایی تازه دست زدند.

کارگاه “رنگ، آهنگ” که برای اولین بار در ایران برای کودکان در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، آموزشگاه موسیقی سازنو برگزار ­گردید، در پی استفاده از مطالعات انجام شده در این زمینه، جهت دستیابی به اهدافی موسیقایی ست.

اهداف کارگاه:

۱- افزایش مهارت گوش دادن فعال.

۲- کمک به بروز خلاقیت و افزایش درک موسیقایی از طریق:

الف) توجه به ارتباط میان رنگ و جنس صوت.

ب) توجه به ارتباط میان طرح و حالت قطعه.

ج) توجه به ارتباط میان حرکت و نقوش.

۳- ایجاد فضای مناسب برای کار گروهی، جهت کمک به کودکان خجالتی.

مجموعه “رنگ، آهنگ” در قالب چهار کارگاه، با همین نام، تدوین گردیده است.