آموزش کر در کرج

شما اینجا هستید:

آموزش آواز کر در کرج:

آموزش آواز جزو لذت بخش ترین آموزش های موسیقی است که در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، در آموزشگاه موسیقی سازنو زیر نظر اساتید ماهر و با تجربه آموزش داده می شود.

آواز

صدای هنجره برخی از موجودات همانند اغلب پرندگان و یا انسان را می توان جزو لذت بخش ترین اصوات طبیعی دانست.

برخی از انواع پرندگان چنان آواز دلنشینی دارند که انسان را ترغیب به تقلید نوع خواندن خود می کند. و تقریباً هیچ گوش موسیقی شناس و موسیقی دوستی نیست که از شنیدن آواز صحیح و زیبای انسان لذت نبرد.

آموزش کر

آواز موسیقی ایرانی:

همه اقوام بشر از بومی های آفریقا و استرالیا گرفته تا مردم متمدن شهرنشین همه کشورها گونه ها و شیوه های آواز خوانی مخصوص خود را دارند.

برای مثال اگر به تالاری بروید و به تماشای اپرا بپردازید خواهید دید که خوانندگان اپرا سبک و سیاق مخصوص خود را در تولید صدا، ویبراسیون ها و رنگ و حجم صوتی دارند، یا اگر آواز سنتی ایرانی را بشنویم خواهیم دید که چه تفاوت مشهودی حتی برای گوش غیر متخصص یا اپرا دارد.

همین تفاوت ها است که سبک های مختلف را منجر می شود و اگر کمی دقیق تر بررسی کنیم خواهیم دید که در خود خوانندگی به شیوه سنتی ایرانی هم سبک های مختلف و متنوعی وجود دارد که باعث تمایز انواع آوازها می شود.

البته باید به یاد داشته باشیم که این قضیه جریانی متفاوت از رنگ صوتی مجرای هر خواننده است.

برای مثال ممکن است دو خواننده هردو به شیوه استاد شجریان آواز خوانی کنند ولی ما به علت رنگ متفاوت صدای افراد قادر به تشخیص تفاوتشان می شویم، که این تفاوت صرفاً در رنگ صدای دو خواننده است نه سبک آنها.

مسأله دیگری که این روزها در اثر پیشرفت های بوجود آمده در امر آموزش با آن مواجه است، مسأله صداسازی است.

گروه کر چیست ؟

” کر ” “choir” یا آواز جمعی

از رایج ترین گروه های استاندارد اجرای موسیقی در سنت موسیقی جهان است. در آن جمعی از خوانندگان به صورت چند صدایی به اجرای موسیقی می پردازند. در طول تاریخ قطعات زیبای  بسیاری توسط آهنگسازان بنام جهان برای گروه کر ساخته شده است .

 چرا گروه کر؟

به طور کلی در دنیای موسیقی برای تمرین آموخته ها و آشنایی با صحنه اجرای موسیقی و البته تقویت انگیزه و توانایی کار گروهی عضویت در گروه های موسیقی مثل ارکستر ها یا گروه های کر بسیار توصیه میشود.

گروه های  کر معمولا از دسترس ترین گروه های موسیقی هستند که علاوه بر اینکه عضویت در آنها نسبتا ساده است، آموخته های پایه ای موسیقی مثل نت خوانی و سلفژ و آواز و در آنها به چالش کشیده می شوند.

همین طور در گروه کر تاکید شایسته ای بر ارزش کار گروهی می شود که ضمن ایجاد انگیزه در اعضا فضای خوبی را برای تعامل موسیقیایی بین افراد  هم سن و سال  ایجاد میکند .

گروه کر

محدودیت سنی شرکت در گروه کر چیست ؟

محدودیت زیادی وجود ندارد. معمولا گروه های کر در سه رده سنی

کودکان (۸ تا ۱۳ سال )

نوجوانان ( ۱۴تا ۱۷ سال )

و بزرگسالان ( ۱۸ سال به بالا )

فعالیت دارند .

 شرایط عضویت در گروه کر چیست ؟

هرچند که عضویت در گروه های کر حرفه ای نیازمند داشتن دانش و تجربه قبلی در موسیقی است. هرچند آشنایی اعضا با موسیقی نقش پر رنگی در سرعت پیشرفت آنها ایفا خواهد کرد .

در گروه های کر آموزشی تمام مباحث از پایه مطرح شده و هنرجو به همراه گروه پیشرفت خواهد کرد.

 شرایط برگزاری کلاس آواز به چه شکل است ؟

برای تمرین مناسب حد اقل ۱/۵ تا ۲ ساعت تمرین گروهی در هفته لازم است.

در ابتدا کلاس ها در قالب گروه های کوچک بوده و سپس با یکدیگر ادغام خواهند شد.

برای گرفتن نتیجه مطلوب هر هنرجو چقدر به تمرین شخصی نیاز دارد ؟

طبیعی است، بسته به توانایی ها و پشت کار هر فرد جواب های متفاوتی وجود دارد. اما در شروع  روزی نیم ساعت تمرین مطلوب به نظر می رسد و کم کم با حرفه ای تر شدن گروه و البته افزایش انگیزه و اشتیاق هنرجویان، معمولا این زمان بیشتر هم خواهد شد .

مدرسین گروه کر آموزشگاه موسیقی سازنو چه کسانی هستند ؟

مربیان کر آموزشگاه موسیقی سازنو از دانشجویان ویا فارغ التحصیلان رشته موسیقی هستند که علاوه بر تجربه خواندن در گروه های کر حرفه ای، توانایی انتقال مفاهیم پایه اجرای موسیقی را به هنرجویان دارند.

هنرجو به کمک آنان علاوه بر مفاهیم بنیادین تئوری موسیقی با تکنیک های رایج آواز در گروه کر هم آشنا خواهد شد.

مفهوم چند صدایی ( که از اساسی ترین مفاهیم موسیقی کلاسیک می باشد ) به ساده ترین شکل ممکن در موسیقی گروه کُر آموخته و درک می شود و آشنایی با محدوده های مختلف صوتی صدای انسان، زمینه را برای تربیت شنوایی هنرجویان فراهم می آورد.

رویکرد گروه در انتخاب قطعات اجرایی (رپرتوآر گروه ) به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب قطعات در دو شاخه موسیقی ملی و موسیقی کلاسیک خواهد بود.

یقینا، برای یاد گیری درست کار در گروه کر خواندن قطعات انتخابی از ادبیات موسیقی کلاسیک حیاتی و ضروری است.

اما با در نظر گرفتن سن هنرجویان انتخاب قطعات برای آنها به صورتی خواهد بود که نه تنها موجب خستگی یا بی انگیزگی آنها نشود که  با توضیح درست سبک ها و زیبایی شناسی قطعات  هنرجویان به آرامی با تاریخ و زیبایی های موسیقی کلاسیک آشنا شوند .

از طرفی برای آشنایی هرچه بیشتر هنرجویان با فرهنگ موسیقی ایرانی، قطعات زیبا و جذابی از آهنگسازان ایرانی و یا قطعاتی ملهم از موسیقی محلی نقاط مختلف ایران هم در برنامه اجرایی گروه قرار خواهند گرفت.

این دوره بر ساز تخصصی هنرجو چه تاثیری خواهد داشت ؟

مباحث مطرح شده در گروه کر اساسا به عنوان مکمل درس های ساز تخصصی برشمرده می شوند.

چرا که معمولا در طی آن مباحثی طرح می شوند که شاید وقت کافی برای تبیین آنها در کلاس های ساز نباشد.

تاکید بر فهمیدن و اجرای درست موسیقی از طریق حساس شدن بر روی موضوعات پایه تئوری موسیقی، گروه نوازی ( آنسامبل ) و  سلفژ هم به صورت عینی و هم به صورت ناخود آگاه، حساسیت هنرجویان را در هنگام تمرین ساز خودشان بالا خواهد برد.

شیوه ارائه نتیجه کار گروه آواز کر به چه شکل خواهد بود ؟

به طور میانگین و با توجه به سطح عمومی گروه در بازه های زمانی ۳ ماهه، نتیجه کار آن فصل از گروه در قالب کنسرتی هنرجویی با حضور والدین در آموزشگاه ارائه خواهد شد. طبیعی است که با پیشرفت گروه اجراهایی بزرگتر یا شرکت در جشنواره های موسیقی را هم میتوان برای گروه متصور شد.

اگر شما نیز از علاقه مندان آموزش آواز و کر هستید، می توانید با مراجعه به بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج و در آموزشگاه موسیقی سازنو زیر نظر با تجربه ترین استید آموزش ببینید.

اساتید آموزش آواز: