با ما در تماس باشید 02632502032 | 02632557558 info{@}sazenomusic.com
آذر ۲۰

آموزش پیانو در کرج

آموزش پیانو در کرج:

آموزش موسیقی

پیانو معروف ترین ساز شستی دار است. قرار گرفتن مجموعه شستی های این ساز در کنار هم نوارنده را قادر می کند تا چندین نت را همزمان، آسان و سریع بنوازد. هنگامی که نوازنده یک شستی را فشار می دهد، ابزاری چکش مانند که با نمد پوشیده شده به سیم های داخل ساز کوبیده می شود و همین اتفاق منجر به تولید صدا می شود، به همین علت پیانو را سازی زهی کوبه ای می دانیم (زه بمعنی سیم و سازه های زهی سازهایی هستند که صدا از طریق ارتعاش سیم تولید می شود) در ارکستر سمفونیک امروزی گاه پیانو برای ایجاد رنگ آمیزی متفاوت بکار گرفته می شود ولی پیانو ساز ثابت ارکستر سمفونیک امروزی گاه پیانو برای ایجاد رنگ آمیزی متفاوت بکار گرفته می شود ولی پیانو ساز ثابت ارکستر سمفونیک نیست. این ساز بصورت سولو (تک نواز) نیز نواخته می شود.
در دویست سال گذشته بیش از هر سازی، برای پیانو آثار برجسته ساخته شده است.این ساز دارای هشتاد و هشت شستی می باشد و نوازنده می تواند با هردو دست خود به اجرای ملودی بپردازد. از آنجاییکه این ساز صدایی متشکل از هفت اکتاو را می تواند تولید کند به لحاظ گستره صوتی کامل ترین ساز محسوب می شود. از نظر دینامیکی (دینامیک به معنی شدت و ضعف تولید صدا در هر سازی است). پیانو می تواند ضعیف ترین دینامیک (در حد نجوا) تا قوی ترین و کوبنده ترین اصوات را تولید کند.اصطلاحاً در موسیقی به صدای ضعیف ” پیانو” و به صدای قوی ” فورته ” گفته می شود، و نام کامل ساز پیانو در اصل واژه ی “پیانو فورته ” بوده که بعدها به مرور زمان فقط “کلمه” پیانو را به این ساز نسبت داده اند و فورته در گذر زمان سالیان حذف شده است. در قبل هم اشاره کردیم که صدای پیانو از طریق ضربه چکش به سیم ها تولید می شود بنابراین هرچقدر شستی را محکم تر فشار دهیم چکش با شدت بیشتر و هرچه آرام تر فشار دهیم چکش با آرامی بیشتری سیم را مرتعش می کند. پیانو سه پدال در پایین خود دارد، که مهمترین پدال پیانو نامش پدال نگه دارنده صدا است و در سمت راست قرار دارد. نگه داشتن این پدال باعث می شود حتی زمانی که شستی را رها کرده ایم نیز صدایی که از قبل تولید شده باقی بماند. پدالی که در سمت چپ قرار دارد نامش پدال تک سیم است که به آن پدال ملایم نیز گفته می شود، این پدال صداها را هموار و همسان می کند و شدت و ضعف صداها را کم می کند. پدال وسطی که البته اغلب پیانوهای دیواری این پدال را ندارند پدالی است که باعث می شود از فرورفتن و درهم آمیختگی صداها جلوگیری کند.
پیانو در سال ۱۷۰۰ میلادی ابداع شد در دهه ۱۷۸۰ میلادی رواج پیدا کرد و امروزه پیانو یکی از پرطرفدارترین سازها در میان عموم مردم دنیا است. و بصورت تک نواز و یا در هم نوازی مورد استفاده قرار می گیرد.
برای اطلاع از کلاس های پیانو در آموزشگاه موسیقی سازنو به این صفحه مراجعه کنید.

About The Author