آشنایی با سبک موسیقی جاز یا جز Jazz

سبک موسیقی Jazz یکی از ابداعات موسیقی است که در آمریکا شکل گرفت. این سبک موسیقی دارای ویژگی هایی از جمله ندا و پاسخ، بداهه نوازی و استفاده از موسیقی غربی است که ریشه در فرهنگ مردمان کوچه بازاری آمریکا و سیاه پوستان آنجا دارد. در این مقاله می خواهیم به معرفی بیشتر سبک موسیقی Jazz پرداخته و با پیشینه، هنرمندان و ویژگی های آن آشنا شویم.

آشنایی با سبک موسیقی Jazz یا جاز

جاز ژانر موسیقی است که در جوامع آفریقایی-آمریکایی در نیواورلئان از ایالات متحده سرچشمه گرفته است. این سبک موسیقی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم و از سبک موسیقی بلوز شکل گرفته است. امروزه بسیاری این سبک را به عنوان “موسیقی کلاسیک آمریکا” می شناسنند.

از دهه 1920 ، جاز به عنوان یکی از اشکال اصلی بیان موسیقی شناخته شده اند. سپس در قالب سبکهای مستقل موسیقی سنتی و رایج پدیدار شد. سبک جاز را می توان با نوت های نوسان دار، استفاده از ندا و پاسخ، polyrhythmms بودن آن و بداهه نوازی در آن که مهم ترین ویژگی این سبک می باشد، مشخص کرد. جاز ریشه در بیان فرهنگی و موسیقی آفریقای غربی، سبک رگتایم آفریقایی، کلاسیک اروپایی و در سنت های موسیقی آفریقایی-آمریکایی دارد. روشنفکران در سراسر جهان جاز را به عنوان “یکی از اشکال اصلی هنر آمریکا” مورد ستایش قرار داده اند.

با گسترش جاز در سرتاسر جهان ، فرهنگ های ملی ، منطقه ای و محلی موسیقی به این نوع از سبک موسیقی واکنش نشان دادند که منجر به ایجاد سبک های مختلف شد.

آشنایی با سبک موسیقی جاز یا جز Jazzانواع سبک های موسیقی جاز

امروزه جاز دارای سبک های مختلفی می باشد که از آن جمله باید به موارد زیر اشاره نمود:

 • سبک دیکسی لند
 • سبک بیگ بند یا سوینگ
 • سبک سالسا جاز
 • سبک سموت جاز
 • سبک مدال جاز
 • سبک فری جاز
 • سبک بی باب
 • سبک کول جاز
 • سبک جاز برزیلی
 • سبک موسیقی جاز کلاسیک
 • سبک آوانگار جاز

اگر بخواهیم نکاتی را از این سبک موسیقی بیان کنیم، جالب است بدانید که:

ژانر های اکسوتیکا، جز فیوژن، بلوز، آر اند بی، رگتایم، سوینگ، اسموس جز، لانج و … جزو ژانر های زیر مجموعه سبک موسیقی Jazz هستند.
این سبک در ابتدا به عنوان یکی از زیرشاخه های سبک پاپ شناخته می شد.
این سبک توانست به سرعت در آمریکا به عنوان موسیقی بی کلام و باکلامی محبوب تبدیل شده و دهه بیست آمریکا را به نام دهه جاز نامگذاری کند.
از آنجایی که عنوان سبک موسیقی Jazz ریشه در فرهنگ کوچه بازار مردم آمریکا دارد، اشکال مختلفی برای این سبک موسیقی به نام های Jas یا Jass نیز بیان می شوند.

آشنایی با سبک موسیقی جاز یا جز Jazzتاریخچه ای از سبک موسیقی جاز

در مورد تاریخچه سبک موسیقی Jazz باید گفت جاز در اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم به عنوان تفسیری از موسیقی کلاسیک آمریکایی و اروپایی آمیخته با ترانه های قومی آفریقایی و تأثیرات فرهنگ آفریقای غربی سرچشمه گرفت. ترکیب و سبک آن در طول سال ها بارها با تفسیر شخصی و بداهه نوازی هر مجری تغییر کرده است که این نیز یکی از بزرگترین جذابیت های ژانر است.

برده داری یکی دیگری از سرچشمه های اصلی شکل گیری این سبک موسیقی در آمریکا است. تا سال 1866، تجارت برده های اقیانوس اطلس یا the Atlantic slave trade، نزدیک به 400000 آفریقایی را به آمریکای شمالی آورده بود. بردگان عمدتاً از غرب آفریقا و حوضه رودخانه کنگو بودند و سنت های موسیقی قوی نیز با آنها به همراه آورده شد. این سنت های آفریقایی در درجه اول از یک ملودی تک خطی و الزام ندا و پاسخ استفاده می کردند و ریتم ها ساختار متقارن داشته و الگوهای گفتار آفریقایی را منعکس می کردند.

عکس جاز یا جز Jazz

هنرمندان مشهور بین المللی در سبک موسیقی Jazz

صدای انسان می تواند ابزاری قدرتمند باشد ، همانطور که این خوانندگان مشهور جاز گواه آن هستند. جالب است بدانید که از اوایل روزهای پیدایش جاز، آواز خوانندگان و سازندگان موسیقی این سبک، بر آهنگ ها و مفاهیم ملودیک تاثیر عمیقی گذاشته اند.

در اینجا لیستی کوتاه از بهترین خوانندگان جاز و موسیقی دانان برجسته در این سبک را به شما معرفی می کنیم:

Louis Armstrong: August 4, 1901 – July 6, 1971: لوئیس آرمسترانگ که به دلیل بازی در ترومپت مشهور است، خواننده با استعدادی بود که در این سبک فعالیت می کرد.
Johnny Hartman: July 13, 1913 – September 15, 1983: حرفه جانی هارتمن هرگز به اوج موفقیت استعدادهای وی نرسید. صدای سرسبز هارتمن، ملودی های آرزوی جان کولترن را کاملاً تکمیل کرد.

Frank Sinatra: December 12, 1915 – May 14, 1998: فرانک سیناترا کار خود را در دوران نوسان (رشد) این سبک شروع کرد و با گروه بزرگ تامی دورسی آواز خواند. در طول دهه 1940 ، وی محبوبیت زیادی را بدست آورد و شروع به بازیگری در فیلم هایی مانند It Happened در بروکلین و Take Me Out برای Ballgame کرد.

از دیگر خوانندگان مشهور سبک موسیقی Jazz می توان نام برد:

Ella Fitzgerald: April 25, 1917 – June 15, 1996
Lena Horne: June 30, 1917
Nat “King” Cole: March 17, 1919 – February 15, 1965
Sarah Vaughan: March 27, 1924 – April 3, 1990
Dinah Washington: August 29, 1924 – December 14, 1963
Nancy Wilson: February 20, 1937
Billie Holiday: April 7, 1915 – July 17, 1959

موسیقی جاز آمریکایی

جاز، در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در میان جوامع آفریقایی-آمریکایی در جنوب ایالات متحده متولد شد. ریشه‌های آن در موسیقی بلوز، رگ‌تایم و سنت‌های آفریقایی نهفته است. جاز با روحیه‌ی سرکش و بداهه‌پردازانه‌ی خود، به سرعت در میان نوازندگان و شنوندگان محبوبیت پیدا کرد و به عنوان نمادی از فرهنگ نوظهورامروز، موسیقی جاز با نغمه‌های جاودانه‌ی خود، شنوندگان را به سفری پرماجرا در دنیای احساسات و خلاقیت دعوت می‌کند. با هر نغمه، داستانی شنیده می‌شود و دریچه‌ای جدید به سوی فرهنگ و تاریخ پربار آمریکایی گشوده می‌شود. جاز فقط یک ژانر موسیقی نیست، بلکه انعکاسی از تاریخ، فرهنگ و هویت آمریکایی است. این موسیقی، داستان مبارزات، شادی‌ها و غم‌های مردم این سرزمین را روایت می‌کند و به عنوان نمادی از آزادی و خلاقیت، در سراسر جهان شناخته می‌شود.

آشنایی با سبک موسیقی جاز یا جز Jazz

سبک موسیقی Jazz در ایران

جالب است در انتهای این مقاله آشنایی با جز بگوییم که دوک الینگتون ( از پیانونوازان و آهنگسازان و رهبران ارکستر بزرگ تاریخ موسیقی جاز در آمریکا قطعه ای با نام اصفهان را تنظیم کرد که در ایران مورد توجه قرار گرفت. اولین خواننده جاز فارسی آلفرد لازاریان ( موسیقیدان، خواننده (سبک جاز) و مربی رقص مرد ارمنی ) بود که در دهه 40 شمسی تک آهنگی را ضبط کرد.

ورود و ادغام این سبک موسیقی پس از پیدایش سبک جاز شرقی توسط گروهی به رهبری لوید میلر و پرستون کیز در ایران اتفاق افتاد که منجر به آمیخته شدن موسیقی سنتی ایران با این سبک موسیقی شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با سبک موسیقی جاز یا جز Jazz به بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج مراجعه کرده و یا با مشاورین ما در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *