با ما در تماس باشید | 32557558 | 32502032 | 09126784957 | 09370938578 | info@sazenomusic.com

آموزش تئوری موسیقی

نوامبر 21
بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-تئوری موسیقی

آموزش تئوری موسیقی

تئوری موسیقی

تئوری موسیقی مبحثی زیر بنائی درجهت فراگیری موسیقی است. هنگامی که شما قادر به نواختن ساز داشته باشید اما از تئوری موسیقی اطلاعی نداشته باشید درست همانند فردی هستید که توانایی صحبت کردن را دارد ولیکن نمی‌تواند بنویسد و یا بخواند!

یکی از مهم‌ترین اهداف ما در آموزشگاه موسیقی سازنو، کوشش در جهت یادگیری موسیقی همزمان با آموزش تئوری موسیقی در کلاس‌های سازهای تخصصی می‌باشد. قابل ذکر است که در آموزشگاه موسیقی سازنو، کلاس‌های تئوری موسیقی در رده‌ی کلاس‌های پرطرفدار قرار دارد و در چند سطح مختلف ویژه کودکان، بزرگسالان، دانشجویان، افراد مبتدی و همچنین افراد پیشرفته برگزار می‌شود.

در اینجا اگر بخواهیم شما را با تئوری موسیقی آشنا کنیم، می‌بایست در ابتدا از کشش صداها شروع کنیم.

کشش صداها

کشیدگی صداها در موسیقی عمدتاً به چند شکل پایه نمایش داده می‌شوند.

این اشکال شامل اشکال گرد، سفید، سیاه، چنگ، دولاچنگ و سه لاچنگ و … می‌شوند.

کشش گرد: این کشش بزرگترین واحد کشیدگی صدا در موسیقی به شمار می‌رود.

می توان به این ترتیب بیان کرد که سفید، نصف گرد؛ سیاه، یک چهارم گرد؛ چنگ، یک هشتم گرد؛ دولا چنگ، یک شانزدهم و سه لاچنگ، یک سی و دوم گرد، کشیدگی دارند.

اصوات موسیقی

هفت صدای اصلی برای اصوات موسیقی استفاده می‌شود. این اصوات به نام‌های دو، ر، می ، فا، سُل ، لا، سی وجود دارند. هفت صدای نام برده شده، به شکل نامحدودی در گستره های مختلف صوتی، تکرار می‌شوند و هرساز امکان تولید محدوده مشخصی از گستره های صوتی را در بر دارد.

برای نوشتن اصوات دو، ر، می ، فا، سُل ، لا، سی از پنج خط استفاده می‌کنیم که به آن پنج خط، حامل می‌گوییم، این پنج خط بشکل موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و یک کلید ورودی برای این پنج خط نیز باید انتخاب کنیم.

کلید موسیقی

در موسیقی، سه کلید سُل، فا و دو وجود دارد که بسته به ساز و محدوده‌ی صوتی ساز، کلید مخصوص به آن انتخاب می‌شود. رایج ترین کلید موسیقی کلید سُل می‌باشد.

در زیر حالت‌هایی بیان شده است که در هنگام ورود به این پنج خط حامل از کلید سُل استفاده شده باشد:

دایره روی خط اول نت می

دایره روی خط دوم نت سُل

دایره روی خط سوم نت سی

دایره روی خط چهارم نت ر

و دایره روی خط پنجم نت فا است.

دایره ها نیز مابین خطوط قرار می‌گیرند که به صورت‌های مقابل امکان پذیر می‌باشد: دایره زیر خط اول نت و دایره بین خط اول و دوم نت فا ، دایره بین خط دوم و سوم نت لا ، دایره بین خط سوم و چهارم نت دو و دایره بالای خط پنجم نت سُل است.

گام چیست؟

هرگاه از یک نت بشکل متوالی و منظم تا نت بعدی همنام خودش استفاده کنیم در نتیجه به یک گام رسیده‌ایم.

برای مثال به گام زیر توجه کنید:

می     ر    دو    سی     لا     سُل      فا      می   

از نت می شروع کردیم و بطور منظم نتها را نوشتیم تا نت می بعدی.

یک گام در موسیقی می‌تواند از هر نتی شروع شود و هیچ محدودیتی ندارد.

کتاب‌های آموزش موسیقی

لازم به ذکر است که تعداد کتاب‌های موجود در بازار برای یادگیری تئوری موسیقی کم نیست، برای مثال کتاب آقای مصطفی کمال پورتراب و یا کتاب آقای پرویز منصوری هر دو از کتاب‌های کامل و مفید تئوری موسیقی هستند. اما نکته قابل توجه آن است که به جراُت می‌توان گفت تئوری موسیقی را بدون راهنمایی و کمک نمی‌توان بطور کامل و مفید فرا گرفت، تئوری موسیقی مثل هر علم دیگری دارای نکات بسیار ظریفی است که یک هنرجوی مبتدی به تنهایی از یاد گرفتن و درک صحیح آن عاجز خواهد بود.

لذا به شما پیشنهاد می‌کنیم برای پیشرفت هرچه بیشتر در موسیقی و نوازندگی ساز تخصصی از دوره‌های تئوری موسیقی آموزشگاه استفاده کرده و لذت خود را در فراگیری موسیقی دوچندان کنید.

About The Author