آموزش مقدماتی سنتور

در میان همه ی آلات موسیقی موجود، سنتور در ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است. صدای دلنشین این ساز و همینطور تاثیری که در نوازندگی های گروهی دارد از جمله دلایل محبوبیت این ساز کهن و اصیل ایرانی است.

برای اموزش سنتور زدن باید از آموزش مقدماتی سنتور شروع کنید. بهتر است از همان ابتدای کار در انتخاب آموزشگاه خود دقت کنید چرا که شرایط محیطی و استاد، نقش بسیار مهمی در ایجاد انگیزه و علاقه مندی شما برای ادامه راه دارد.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، آموزشگاه موسیقی سازنو، این آموزشگاه به سبب سوابق درخشانی که دارد مطمئن ترین محل برای یادگیری موسیقی است. هم خودتان می توانید از امکانات و اساتید مجرب سازنو استفاده کنید و هم آموزشگاهی فوق العاده و قابل اطمینان برای ثبت نام فرزندان جهت یادگیری موسیقی است.

شناخت ساز سنتور

مسلم است که قبل از یادگیری نوازندگی خوب است که با ساختار ساز مورد نظرتان آشنایی داشته باشید.

ساز سنتور سازی است به شکل ذوزنقه از جنس چوب که روی آن تارهای فلزی قرار دارد. نوازندگی این ساز توسط مضراب انجام می شود. در واقع مضراب ها، چوب های نازکی هستند که نوازنده هر یک از آن ها را در یک دست خود می گیرد و برای به صدا در آوردن سنتور با استفاده از هر دو دست خود با مضراب ها بر سیم های سنتور ضربه می زند.

پس برای نواختن این ساز باید از هر دو دست خود استفاده کنید که این کار علاوه بر سرعت عمل دست ها، نیازمند سرعت عمل فکری نیز هست.

برای این که یک نوازنده ماهر شوید مهم تر از استعداد، انتخاب آموزشگاه مناسب و تلاش و تمرین شماست که نقش اساسی در پیشرفتتان دارد.

آموزش تئوری سنتور

با ثبت نام در دوره های آموزش تئوری سنتور در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج است یادگیری نوازندگی خود را تضمین کنید.

طریقه قرار گرفتن در مقابل ساز سنتور

زمانی که برای شروع یادگیری سنتور ساز را در مقابل خود قرار می دهید باید به اندازه ای از زمین فاصله داشته باشد که شما بتوانید روی صندلی به شکلی راست و مستقیم بنشینید و قوز نکنید.

تمرین اولیه آموزش مقدماتی سنتور

مضراب ها روی خود حلقه ای دارند که به هنگام به دست گرفتن آن ها باید این حلقه را بین انگشت های اول و دوم و انگشت سوم قرار دهید. برای تمرین اولیه بهتر است که با مضراب ها روی میز ضربه بزنید تا حرکت درست دست را یاد بگیرید. این کار را یک بار با دست راست و بار دیگر با دست چپ تمرین کنید چرا که باید هر دو دست خود را در این کار قوی کنید. ضربات مضراب روی سنتور باید با حرکت مچ دست انجام شود پس با توجه به این نکته تمرین خود را انجام دهید.

آشنایی با ساز سنتور

نت های سنتور روی ساز

نت خوانی جزء جدا نشدنی نوازندگی است. پس با گذراندن دوره های استاندارد در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج برای شروع یادگیری نواختن ساز مورد علاقه تان نت خوانی را به شکلی صحیح و اصولی یاد بگیرید. برای آشنایی اولیه می توانید به مطالب آموزش تئوری موسیقی و آموزش نت خوانی و خطوط حامل موجود در سایت سازنو مراجعه کنید.

پوزیسیون در سنتور به چه معناست

همه ی انواع سنتور ها به سه بخش کلی تقسیم می شوند که به هر قسمت پوزیسیون گفته می شود.

پوزیسیون اول:

در سمت راست سنتور سیم های زرد برنجی می بینیم که نسبت به دو بخش دیگر این ساز صدای بم تری را ایجاد می کند. این قسمت پوزیسیون اول است.

پوزیسیون دوم:

پوزیسیون دوم در وسط ساز سنتور قرار دارد و از سیم های سفیدی تشکیل شده است. این پوزیسیون صداهای زیرتری رانسبت به پوزیسیون اول برای ما فراهم می کند.

پوزیسیون سوم:

زیرترین صداها متعلق به پوزیسیون سوم است که در سمت چپ سنتور قرار دارد.

برای سنتور نوازی مسلم است که به هر سه پوزیسیون نیاز داریم پس لازم است با صدا های هر بخش آشنا باشیم.

در این مطلب به طور مختصر با آموزش مقدماتی سنتور آشنا شدید. برای یادگیری اصولی و ادامه آن تا مرحله ماهر شدن می توانید از طریق قسمت تماس با ما از دوره های آموزشی آموزشگاه موسیقی سازنو مطلع شوید و با ثبت نام در این دوره ها از آموزش توسط اساتید مجرب و توانمند این مجموعه بهره مند شوید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

2 پاسخ

  1. سلام من ٣٨ ساله هستم و به عنوان مهارت و علاقه دوم می خوام آموختن سازی ایرانی رو بیاموزم نکته اول اینکه می خوام سازی که بادی نباشه ولی مستقیما با دست نواخته نمی شه چون کمانچه یا سنتور رو بیاموزم البته مطالبی رو خوندم درباره این دو ساز و متوجه شدم که یادگیری سنتور راحت تره و چندان زمان بر نیست چون در کنار فعالیت اصلیم می خوام سازی بیاموزم و دوم اینکه متناسب با اوضاع جسمی من باشه چون کمی کند هستم و دستانم کوچکه و قدرت چندانی هم نداره، خانواده هم چندان علاقه و رضایتی به این کار من ندارن برای همین من دنبال سازی هستم که زود بیاموزم و نه تنها جلوی ایجاد مزاحمت و ممانعت خانواده رو بگیره بلکه اونا رو به این کار علاقه مند کنه لطفا راهنماییم کنین

    1. سلام وقت بخیر سازهای کوبه‌ای: اگر به ریتم و ضرباهنگ علاقه دارید، می‌توانید به سراغ سازهای کوبه‌ای مانند دف، تمپو، تنبک و سازهای پوستی دیگر بروید. این سازها نیاز به قدرت دست و تحرک زیاد ندارند و یادگیری آنها در مقایسه با سازهای زهی آسان‌تر است.
      سازهای زهی زخمه‌ای: سازهایی مانند سه تار و سنتور نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما باشند. این سازها با مضراب نواخته می‌شوند و نیاز به قدرت دست کمتری نسبت به تار دارند. اگر سولی و اگر قصد ثبت نام ساز مورد علاقه خود را داشتید با کارشناسان آموزشگاه از طریق شماره 2632502032 در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *