آموزش پیانو مقدماتی

آموزش پیانو به صورت مقدماتی

آموزشگاه موسیقی سازنو، بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، دارای سال ها سابقه ی درخشان در زمینه آموزش انواع آلات موسیقی می تواند شما را برای رسیدن لذت موسیقی یاری دهد. در میان انواع ساز ها پیانو از جمله پرطرفدارترین آن هاست. در این مطلب به آموزش پیانو مقدماتی می پردازیم.

شناخت ساز پیانو

در ابتدایی ترین مرحله آموزش پیانو مقدماتی بهتر است که ساختار این ساز را بشناسید. این شناخت ساختار پیانو می تواند نقش اساسی در زمینه یادگیری نوازندگی شما داشته باشد. کلید های پیانو که با فشردن آن ها صدا تولید می شود کلاویه نام دارند. این کلاویه ها با نظم و ترتیب خاصی در کنار هم قرار می گیرند. که این ترتیب در تمام پیانو ها به یک شکل است.

کلیدهای پیانو با تناوب دو کلاویه سیاه و سه کلاویه سفید و بعد از آن سه کلاویه سیاه و چهار کلاویه سفید و تکرار این روند تا تعداد مشخصی در کنار هم به صورت ردیفی قرار دارند. در پیانو و ساز های مشابه هرچه از سمت چپ به راست برویم جنس صدا ها زیرتر می شود.

آموزش مقدماتی تا پیشترفته پیانو

انواع کلاویه های پیانو

کلاویه های سفید

نکته مهم برای آموزش پیانو مقدماتی این است که نام هر کلاویه را به درستی بدانید. اسم هر کلاویه سفید نشان دهنده یک نت است. نت ها به ترتیب A,B,C,D,F,G و یا در سبک یادگیری کشور ما به صورت دو، ر، می، فا، سل، لا، سی شناخته می شوند. که نت A همان لا، نت B همان سی، C : دو، D : ر، E : می، F : فا و G : سل می باشد. این نت ها با ترتیب خاصی به صورت متناوب روی کلاویه های سفید قرار دارند که برای نواختن پیانو باید ترتیب و تناوب را حفظ بود.

کلاویه های سیاه

شناسایی کلید های سیاه پیانو با نام های flat و sharp انجام می شود. در واقع اگر یک کلید سفید را در نظر بگیرید به کلید سیاه سمت چپ آن فلت و به کلید سیاه سمت راست آن شارپ گفته می شود. نت هایی که با این کلاویه ها نواخته می شوند به اندازه نیم پرده از کلاویه سفید مجاورش بالاتر و یا پایین تر است.

صدایی که توسط نت شارپ تولید می شود نیم پرده از کلاویه سفید قبل از خودش بالاتر است و صدای تولید شده توسط فلت به اندازه نیم پرده از کلاویه سفید بعد از آن پایین تر است.

نکته طلایی یادگیری کلاویه ها

این که در ابتدای کار نام کلاویه ها را فراموش کنید امری طبیعی است. در شرایط این چنینی نکته طلایی که می تواند کمک کند این است که بدانید نام سه کلید سفیدی که دو کلاویه سیاه را دل خود جای می دهند از چپ به راست C,D,E است. به این شکل کلید های بعدی آن هم F,G,A,B می شود. به همین سادگی می توانید نام کلاویه ها را به خاطر بیاورید.

نت خوانی پیانو

برای نواختن یک آهنگ باید بلد باشیم نت آن را بخوانیم. با مراجعه به مقالات آموزش نت خوانی و خطوط حامل و آموزش الفبای موسیقی می توانید مطالب مفیدی را در این خصوص فرابگیرید.

 

تکنیک قرارگیری انگشتان

برای نواختن کلاویه های سیاه از سه انگشت میانی خود استفاده کنید. به ندرت شرایطی پیش می آید که از انگشت شست برای این کار استفاده کنید. انگشت شست به طور معمول برای نواختن کلاویه های سفید استفاده می شود. این تکنیک برای هر دو دست راست و چپ است.

حال با یادگیری نت خوانی و نام و محل قرارگیری نت ها روی کلاویه های پیانو تا حدی آموزش مقدماتی پیانو را یاد گرفته اید. برای ادامه کار و یادگیری اصولی نواختن این ساز باید توسط یک استاد باتجربه اقدام کنید که آموزشگاه سازنو این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد.

ما در این مطلب سعی کردیم برای شما موارد مفید و قابل قبولی در خصوص آموزش پیانو مقدماتی را فراهم کنیم. اما اگر در یادگیری پیانو مصمم هستید حتما تحت نظر یک استاد مجرب آموزش خود را شروع کنید. آموزشگاه سازنو با اساتید حرفه ای، بهترین گزینه جهت یادگیری موسیقی است.

سازنو بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج است که با ثبت نام در دوره های این آموزشگاه می توانید در مدت زمان کمی از سطح صفر تبدیل به یک نوازنده ماهر شوید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *