تاثیر موسیقی در پرورش خلاقیت

چگونه موسیقی سبب خلاقیت بیشتر می شود؟

از آنجایی که امروزه خلاقیت در کودکان و بزرگسالان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، آموزشگاه موسیقی سازنو، بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج سعی دارد در این مطلب شما را با تاثیرات مثبت موسیقی شاد بر خلاقیت افراد آشنا سازد. با ما همراه باشید.

مطالعات جدید نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی شاد باعث تفکر واگرا می شود که یک عنصر اصلی برای ایجاد خلاقیت در افراد و به خصوص کودکان می باشد.
در دنیای امروز ، تفکر خلاق بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است. نه تنها بسیاری از مشاغل به دنبال ذهن خلاق برای زمینه کاری خود هستند، بلکه انواع مشکلات پیچیده اجتماعی که با آنها روبرو هستیم نیز می تواند از طریق خلاقیت در افراد رفع شود.

خوشبختانه، خلاقیت فقط مختص هنرمندان و نوابغ نیست. علم مدرن نشان می دهد که همه ما توانایی شناختی برای ایجاد ایده های اصلی را داریم؛ چیزی که محققان آن را “تفکر واگرا” می نامند. همه ما می توانیم یک سری ایده ها را که به احتمال زیاد موفق است انتخاب کنیم. این روند برای ایجاد خلاقیت از روش های متفاوت و به خصوص از سنین کودکی شکل می گیرد.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-تاثیر موسیقی در پرورش خلاقیت

موسیقی منبع خلاقیت

یک مطالعه جدید، موسیقی را به عنوان منبع خلاقیت بررسی می کند. از آنجا که نشان داده شده است که موسیقی شناخت را بهبود می بخشد و یادگیری و حافظه را تقویت می کند، معقول است که در تفکر خلاق نیز تأثیر داشته باشد.

در این آزمایش، شرکت کنندگان تمرینات خلاقیت را امتحان کردند که تفکر واگرا یا همگرا را اندازه گیری می کردند در حالی که در سکوت یا موسیقی کلاسیک بودند که چهار حالت عاطفی متمایز را برانگیختند: خوشحال، آرام، غمگین یا مضطرب.

محققان پس از مقایسه عملکرد شرکت کنندگان در تفکر واگرا و همگرا در پنج سناریو، متوجه شدند که شرکت کننده هایی که موسیقی شاد را گوش کرده اند نسبت به افرادی که در سکوت بودند، نمره قابل توجهی در تفکر واگرا داشتند. به عبارت دیگر، آنها ایده های كلی بیشتری پیدا كردند و در نتیجه ایده های خلاقانه تری ارائه شدند. انواع دیگر موسیقی این تأثیر را نداشت.

محققان نوشتند: “نتایج حاکی از آن است که گوش دادن به موسیقی شاد باعث افزایش عملکرد در تفکر واگرا کلی می شود.”

جالب این که آیا شرکت کنندگان موسیقی را “دوست داشتند” یا نه، هیچ تاثیری در عملکرد آنها نداشت و این نشان می دهد که مزایای آن ناشی از صرف موسیقی نیست. و هیچکدام از انواع موسیقی تأثیری در تفکر همگرا نداشته و به همین دلیل به جای پاسخ دادن به ذهن شما برای بسیاری از ایده های بالقوه، باید به یک جواب درست برسید.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-تاثیر موسیقی در پرورش خلاقیت

تفکر واگرا و موسیقی شاد

تفکر واگرا ممکن است با خلق و خوی ایجاد شده توسط موسیقی شاد ارتباط داشته باشد. از این گذشته، خوشبختی به عنوان یک احساس مثبت در نظر گرفته می شود که به گفته محقق باربارا فردریکسون، طرز فکر ما را گسترش می دهد و میل ما به اکتشاف و بازی را تقویت می کند. تحقیقات نشان می دهد ارتباط بین خلق و خوی مثبت و خلاقیت وجود دارد، نشان می دهد که این ممکن است مکانیسمی اساسی از مزایای موسیقی شاد باشد.

در هر صورت، نتایج حاکی از آن است که افراد ممکن است بخواهند در حین کار، به موسیقی شاد گوش دهند؛ به ویژه اگر نیاز به راه های جدیدی برای رفع یک مشکل خاص داشته باشند. همانطور که نویسندگان نتیجه می گیرند ، “گوش دادن به موسیقی ممکن است برای ارتقاء تفکر خلاق به روش های ارزان و کارآمد در موارد مختلف علمی، آموزشی و سازمانی در هنگام نیاز به تفکر خلاق مفید باشد.”

از این رو می توان بیان داشت که تفکر خلاق می تواند از سنین پایین همراه با کودکان رشد یابد. از روش های پرورش خلاقیت در سنین کودکی می توان به آموزش موسیقی و نواختن اشاره کرد. از این رو می توانید کودکان خود را در کلاس های خلاقیت و موسیقی کودکان ثبت نام کنید.

آموزشگاه موسیقی سازنو، بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، برگزار کننده دوره های آموزش موسیقی در سنین مختلف، آموزش ارف، موسیقی کودک، نوجوانان و جوانان و هم چنین بزرگسالان می باشد که بهترین خدمات را با وجود اساتید مجرب و ماهر خود در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج-تاثیر موسیقی در پرورش خلاقیت

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *