راهنمای خرید گیتار

راهنمای خرید گیتار
در قدم اول پس از تصمیم گیری برای آموزش گیتار، سوال بزرگی که مطرح می شود این است که چه گیتاری بخریم؟ در این مورد می‌توانیم طیف گسترده‌ای از گیتارها را از تولید داخلی گرفته تا مارک‌های وارداتی و چینی در بازار پیدا کنیم. بنابراین به عنوان یک مبتدی، سخت است که تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهترین است و اگر یک خرید عجله ای انجام دهید، احتمال زیادی وجود دارد که یک گیتار اشتباه بخرید و در چند ماه آینده از تصمیم خود برای یادگیری موسیقی پشیمان شوید. اما نگران نباشید ما اجازه نمی دهیم که این اتفاق بیفتد.
در این مقاله با عنوان راهنمای خرید گیتار به بررسی عواملی می پردازیم که هنگام خرید این ابزار موسیقی باید در نظر بگیرید. بیشتر این فاکتورها برای همه انواع گیتار قابل اجرا هستند.
اما برای مبتدیان توصیه می کنیم یک گیتار آکوستیک یا نیمه آکوستیک را برای شروع یادگیری انتخاب کنند. در اینجا 5 فاکتور وجود دارد که هر مبتدی باید قبل از خرید اولین گیتار بداند.
راهنمای خرید گیتار

چه گیتاری بخریم؟- 5 فاکتور مهم در خرید گیتار

انتخاب گیتار مناسب می‌تواند نوازندگان تازه‌کار دچار تردید بدگمانی  کند .با وجود تنوع مدل‌ها، برندها و قیمت‌ها، پیدا کردن گیتاری که هم با سلیقه شما و هم با بودجه‌تان مطابقت داشته باشد، کار آسانی نیست. اما نگران نباشید! در اینجا به 5 فاکتور مهم که باید قبل از خرید گیتار به آنها توجه کنید، می‌پردازیم:

اندازه گیتار

گیتارها در اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شود و برای شما مهم است که بدانید کدام اندازه برای شما مناسب‌تر است. به طور کلی می توانیم گیتار آکوستیک را به 6 سایز مختلف تقسیم کنیم:
  • گیتار نوع A (Parlor) یا ‘0’
  • نوع B (Grand concert) یا ’00’
  • گیتار نوع C (Auditorium) یا ‘000’
  • نوع D (Dreadnought)
  • نوع E
  • نوع F یا Jumbo

تعادل صدا

همچنین توجه داشته باشید که گیتار باید تعادل صوتی مناسبی داشته باشد. وقتی سیم‌های 1، 2 و 3 را می‌زنید، صدای سه‌گانه‌ای را دریافت می‌کنید که فرکانس بالایی دارد و وقتی سیم‌های 4، 5 و 6 را می‌زنید صدایی سنگین یا بم می‌دهد. هنگامی که تمام 6 سیم را با هم می زنید، باید صدای متعادلی دریافت کنید، یعنی صدای کلی نباید تحت سلطه سیم های باس یا سه سیم باشد.
اگر نمی توانید تصمیم بگیرید که آیا صدا متعادل است یا نه، در این صورت گیتاری را انتخاب کنید که احساس می کنید صدای آرام بخشی را به گوش شما می رساند زیرا این شما هستید که زمان زیادی را با آن خواهید گذراند.
راهنمای خرید گیتار

تنظیم حرکت گیره ها

حرکت گیره های تنظیم گیتار باید خوب و روان باشد. قبل از خرید گیتار تمام گیره های تنظیم آن را در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت دهید. حرکت نباید خیلی سخت باشد وگرنه ممکن است سر کوک گیتار را بشکنید. گیره های تنظیم همچنین نباید خیلی شل باشند. اگر این گیره ها از حالت عادی شل تر باشند، هنگام نواختن گیتار، تنظیم کاهش می یابد.
نکته مهم: هر زمان که گیره های کوک گیتار را بررسی می کنید، همیشه گیره های کوک را به آرامی و به تدریج حرکت دهید وگرنه ممکن است سیم ها را بشکنید.

اکشن گیتار

اکشن گیتار فاصله بین فرت بورد و سیم است. این همان ارتفاع رشته ها در بالای تخته فرت می باشد برای اندازه گیری سهولت نواختن روی تخته فرت استفاده می شود. به طور کلی، عملکرد یا ارتفاع سیم‌ها در نزدیکی فرت دوازدهم گیتار اندازه‌گیری می‌شود، زیرا تقریباً مرکز فرت است و نقطه مرجع خوبی برای اندازه‌گیری ارتفاع واقعی سیم‌ها محسوب می شود.
اکشن گیتار باید بین 1 تا 1.5 میلی متر باشد. اگر اکشن کمتر از 1 میلی‌متر باشد، سیم‌های شما ممکن است هنگام نواختن یک نت صدای وزوز بدهد و اگر اکشن بیش از 1.5 میلی‌متر باشد، باید سیم‌ها را با فشاری بسیار بیشتر از حد لازم فشار دهید و مقدار زیادی انرژی از دست خواهید داد. انرژی و قدرت انجام نوازندگی مهم ترین عاملی است که در هنگام خرید گیتار باید در نظر گرفته شود. اکشن صحیح باعث افزایش راحتی شما برای نواختن گیتار می شود.

قیمت

قیمت یکی از مهمترین فاکتور هاست. خرید و فروش گیتار در بازار در طیف گسترده ای از قیمت ها انجام می شود. در این بازار اشباع، انواع گیتارها از برندهای تولید داخل تا وارداتی را خواهید یافت.
مشکل گیتارهای ارزان قیمت این است که آنها همیشه قابل اعتماد نیستند و ممکن است عوامل مهمی مانند میله خرپایی، تعادل صدا یا عملکرد مناسب خود را فورا را از دست بدهند. اگر ساز اشتباهی را انتخاب کنید، ممکن است در چند ماه اول تسلیم شوید زیرا از نواختن آن لذت نمی برید. بنابراین اگر بودجه شما اجازه می دهد، به سراغ خرید گیتارهای گران قیمت تر بروید و همچنین گیتاری را انتخاب کنید که هنگام در دست گرفتن آن احساس راحتی میکنید و صدای آن را دوست دارید.
راهنمای خرید گیتار

راهنمای خرید گیتار

امیدواریم اکنون تا حدودی به دانشی مجهز شده باشید که هنگام فکر کردن به پاسخ پرسش “چه گیتاری بخریم؟“، بدانید به چه نکاتی باید توجه کنید. این متن راهنمای خرید گیتار، اطلاعات زیادی را در بر داشت اما هنوز هم تفاوت های ظریفی بین انواع مختلف گیتار وجود دارد که باید به آنها توجه نمود.
توانایی نواختن گیتار بسیار جذاب است.
مهم نیست که در چه موقعیتی باشد اگر بتوانید گیتار بزنید، جایی را پیدا خواهید کرد که از نظر موسیقایی جا بیفتد، چه به عنوان یک ترانه سرا، چه به عنوان نوازنده مراسم و چه صرفاً برای سرگرمی در کنار دوستان. موسیقی روح شما و همه کسانی که به نت های نواخته شده گوش می دهند را جلا می دهد.
پس مانند هر ساز دیگری، مهم است که هنگام شروع به یادگیری ناامید نشوید، زیرا در این حالت شوق یادگیری و لذت شما از موسیقی به فرآیندی خسته کننده تبدیل می شود.
آموزشگاه موسیقی ساز نو در کرج

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *