طبلک چیست؟

طبلک ها وسیله ای برای یادگیری ریتم و نوازندگی موسیقی هستند که هم کودکان و هم بزرگسالان می توانند از آن ها استفاده کرده و با علم موسیقی آشنا شوند. در ادامه توضیحات کامل تری در رابطه با طبلک بیان کرده ایم، با ما همراه باشید.

معرفی طبلک

واژه طبلک به معنی طبلی کوچک می باشد که در ظاهر نیز به همین شکل است. طبلک یک وسیله موسیقایی بوده که برای تمرین بزرگسالان و کودکان برای درک مفهوم ریتم در موسیقی و نوازندگی می باشد. طبلک ها جنس مختلفی دارند، برخی از آن ها از جنس سفال هستند که اگر این وسیله برای کودکان خریداری شود ممکن است از جهت شکننده بودن سفال عمر کوتاه تری را نسبت به دیگر جنس های آن داشته باشد. برخی دیگر از انواع طبلک ها بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده دارند که جهت استفاده کودکان برای ریتم شناسی می تواند گزینه مناسب تری باشد تا بتوانند پس از آن ساز اصلی مورد علاقه خود را انتخاب نموده و آن را تهیه نمایند.

طبلک چیست؟

ساخت طبلک ها

در ساخت طبلک ها معمولا از پوست حیوانات علی الخصوص پوست بز استفاده می شود تا صدای خوبی هنگام برخورد ضربه با ساز ایجاد کند. طبلک وزن زیادی ندارد و اگر جنس بدنه آن نیز سفالی نباشد به راحتی توسط کودکان جا به جا می شود و مشکلی برای ساز نیز ایجاد نمی گردد.

طبلک ابعاد کوچکتری نسبت به تنبک دارد که این موضوع از نام این ساز نیز مشخص است. ارتفاع آن معمولا حدود 19 سانتی متر بوده و قطر دهانه آن نیز تقریبا 19 سانتی متر است. معمولا در هنگام خرید انواع طبلک ها کاور مخصوص برای نگهداری آن نیز در کنار ساز وجود دارد.

 

طبلک چیست؟

طبلک و ریتم

اگر می خواهید موسیقی یاد بگیرید و یا فرزندتان را با موسیقی آشنا کنید، طبلک وسیله بسیار مناسبی برای شروع آموزش ریتم شناسی در موسیقی می باشد. به طور کلی ضربات منظم را می توان روی بدن (اصطلاحا بادی پرکاشن) روی میز، دست زدن، بشکن زدن و… ایجاد نمود و طبلک وسیله ای مانند تنبک است که این ضربات منظم برای شناخت ریتم در موسیقی روی آن نواخته می شود. تا هم جنبه یادگیری ریتم و هم نوازندگی ساز را برای کودکان و بزرگسالانی که می خواهند تازه با موسیقی آشنا شوند داشته باشد.

طبلک را می توان به عنوان یک درام کوچک نیز در نظر گرفت که می توان تکنیک های نوازندگی را روی آن آموخت و راحتی نواختن آن نیز از امتیازات این ساز محسوب می شود.

 

طبلک چیست؟

نواختن طبلک

مربی معمولا الگوهای ریتمیک را در ابتدا به کودکان می آموزد و پس از آن کودکان با استفاده از این الگوها و مهارت ساده ای که برای نواختن طبلک لازم است، شروع به ضربه زدن روی طبلک می کنند و ساز های دیگر نیز می توانند با آن همراهی کرده و قطعه ای را بنوازند.

معمولا استفاده از رنگ های صوتی دیگر مثلا به کارگیری دایره زنگی، مثلث، شیکر و… می تواند هماهنگی بسیار مناسبی با طبلک ها داشته باشد و صدای ساز را برای هنرجو دلنشین تر و خوشایندتر کند.

نکته مهم علاقه مند کردن کودکان و بزرگسالان به نواختن موسیقی و درک و دریافت آن می باشد. یادگیری موسیقی نه تنها یک مهارت و هنر محسوب می شود بلکه به ذهن انسان کمک می کند و سبب بالاتر رفتن تمرکز و افزایش اعتماد به نفس نیز می شود.

 

طبلک چیست؟

وجود طبلک ها در ارف کودکان

کلاس های ارف معمولا برای کودکان برگزار می شود. در این کلاس ها کودکان مهارت های موسیقایی را فرا گرفته و با استفاده از آلاتی نظیر بلز، فلوت، طبلک و… هنر نواختن و استفاده درست از نت ها را نیز می آموزند. یادگیری ارف با استفاده از طبلک نیز کمک بسیاری به استعداد یابی کودکان و انتخاب ساز مناسب برای ادامه فعالیت موسیقی در آن ها نیز به شمار می رود.

سنین کودکی دوره بسیار مناسبی برای پرداختن و یادگیری پایه های موسیقی است. چرا که بهتر در ذهن انسان می نشیند و در آینده و در صورت علاقه مندی به این مسیر علم موسیقی در نوازندگی افراد نیز تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

ساز هایی نظیر طبلک، فلوت ریکوردر، بلز و… که در کلاس های ارف به کودکان آموزش داده می شوند خود نیز ساز تخصصی به شمار می روند و نباید از اهمیت وجود این ساز ها غافل شد. تنها به دلیل ارتباط گرفتن راحت و سریع با این دسته از سازها، از آن ها برای شروع یادگیری استفاده می شود تا مقدمه ای برای آشنایی با دیگر سازها نیز باشد.

اگر علاقه مند به یادگیری موسیقی و استفاده از اثرات بی نظیر آن هستید می توانید با ثبت نام در آموزشگاه سازنو که بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج و دارای اساتید مجرب و خبره است، آموزش خود را به طور جدی آغاز کنید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *