آموزش الفبای موسیقی

الفبای موسیقی

در سر تا سر دنیا هر زبانی را که در نظر بگیرید از حروف خاص خود تشکیل می شود. مانند زبان فارسی که برای یادگیری آن از آموزش حروف الفبای این زبان شروع کردیم تا به ساخت کلمات و جمله ها رسیدیم. موسیقی را نیز می توان یک زبان دانست زبانی که در تمام دنیا مشترک است.

پس موسیقی هم مانند هر زبان دیگری پایه و اساسش حروف آن است. اگر بخواهیم موسیقی و نواختن ساز ها را یاد بگیریم مسلم است که باید از آموزش الفبای موسیقی شروع کنیم. این مهارت را می توانید به طور حرفه ای درآموزشگاه سازنو بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج فرا بگیرید.

الفبای موسیقی چیست؟

در کل، الفبا و حروف موسیقی نت نامیده می شود. جهت شناخت و آموزش موسیقی لازم است در همان ابتدای کار نت ها را یاد بگیریم. هر نت یک واحد صدایی است که فرکانس و جنس خاص خود را دارد که آن را از بقیه حروف موسیقی متمایز می کند. وقتی این نت ها به طور متوالی، پشت سر هم می آیند منجر به خلق آهنگ می شوند. پس موزیک از نواختن نت ها که همان الفبای موسیقی هستند ساخته می شود.

نام گذاری نت ها

نت های موسیقی به دو مدل مختلف نام گذاری می شوند.

روش اول: ( دو – ر – می – فا – سل – لا – سی )(do, re, mi, fa, sol, la, si) است که شیوه ی مرسوم در ایران نیز این روش هست.

روش دوم نام گذاری نت ها که در برخی از کشور های دنیا رایج است به صورت (A ,B ,C ,D ,E ,F ,G) است.

مانند حروف الفبای زبان فارسی هر یک از این هفت نت شکلی مختص به خود دارد که با آن نوشته می شود.

شیوه ی نگارش نت ها

بعد از یادگیری نام نت ها نوبت به شیوه نگارش آن ها می رسد. برای نوشتن نت ها روی کاغذ از خطوط حامل کمک میگیریم. خطوط حامل شامل پنج خط افقی موازی با هم است که نت ها نسبت به موقعیت شان روی آن ها نوشته می شوند. محل قرار گیری نت ها روی این خطوط حامل است که فرکانس و نوع آن نت را مشخص می کند.

علاوه بر خطوط حامل از یک سری خطوط عمودی نیز استفاده می شودکه خطوط میزان نام دارند.
هنگام نگارش نت ها یک علامت خاص در سمت چپ خطوط حامل نوشته می شود که کلید نامیده می شود.
در زمینه شیوه نگارش نت ها شامل خطوط حامل ، کلید و… قبلا به طور مفصل صحبت کردیم در صورت تمایل جهت یادگیری بیشتر می توانید مقاله آموزش نت خوانی و خطوط حامل را مطالعه کنید.

اشکال گرافیکی نت ها

برای تشخیص میزان زمانی که نواختن هر نت باید طول بکشد از اشکال گرافیکی خاصی استفاده می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

نت سیاه: هرگاه نت سیاه را دیدید به این معنی است که مدت زمان این نت باید اندازه ی یک ضرب باشد.

نت سفید: این نت باید زمانی دو برابر نت سیاه طول بکشد. پس ارزش زمانی نت سفید به اندازه ی دو ضرب است.

نت گرد: ارزش زمانی نت گرد چهار ضرب است یعنی زمانی معادل چهار برابر مدت زمان نت سیاه.

چنگ: چنگ شکل گرافیکی نتی است که ارزش زمانی آن نصف نت سیاه است.

دولاچنگ: سرعت ادای این نت چهار برابر نت سیاه است پس یعنی ارزش زمانی آن یک چهارم نت سیاه می شود.

صدا سازی یعنی چی؟

به طور خلاصه به مجموعه مهارت‌هایی که برای بهتر شدن صدای یک خواننده وجود دارد آموزش صدا سازی می‌گویند. در حین تمرین‌های صدا سازی فرد باید با استفاده از تکنیک‌هایی که از مربی خود یادگرفته و با کمترین میزان فشار به تارهای صوتی، بهترین صدا و تولید کند.

صدا سازی چیست؟

خیلی از تکنیک‌هایی که امروز به عنوان صدا سازی می‌شناسیم نتیجه تلاش‌های استادهای زیادی در سراسر دنیا در زمینه حنجره و گفتار درمانی است. به همین دلیل کسانی موفق‌تر خواهند شد که کنار مربی آواز، که به این تکنیک‌ها مسلط هستند و آموزش آواز ببینند.

پیشنهاد ما هم به شما این است که با کمک دوره‌ های آموزش صداسازی و خوانندگی آکادمی، احتمال آسیب‌های حنجره را کاهش و تقویت مهارت‌های صوتی، افزایش پیدا کند.

آموزش صدا سازی

شیوه‌ های مختلفی برای تربیت صدا وجود داره که اگر همه‌ ی این موارد را رعایت کنید، قطعاً به نتیجه دلخواهتان هم می‌رسید.

الفبای موسیقی چیست

باز هم تأکید می‌کنیم که با این آموزش‌هایی که در ادامه برای شما گذاشتیم و نظارت مربی خوانندگی از آسیب دیدن عضلات و ماهیچه‌های حنجره خودتون جلوگیری می‌کنید.
کنید یا از پزشک تغذیه کمک بگیرید.

برای یادگیری کامل الفبای موسیقی و به دنبال آن یادگیری ساز مورد علاقه تان می توانید در آموزشگاه موسیقی سازنو، بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج ثبت نام کنید و موسیقی را تحت نظر اساتید حرفه ای این آموزشگاه یاد بگیرید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *