انواع سازهای موسیقی

شما اینجا هستید:

انواع سازهای موسیقی

سازها ابزارهای بسیار قدیمی و حتی باستانی در موسیقی هستند که از دیرباز برای تولید اصوات و موسیقی از آنها استفاده می شدند. به همین خاطر امروزه انواع سازهای موسیقی را می توان در دسته بندی های بسیار مختلفی تقسیم بندی کرد که در طول زمان با فرهنگ های مختلف آمیخته شده و سازهای مختلفی به وجود آورده است. در این مقاله از بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج با ما همراه باشید تا در مورد ساز، انواع سازها و دسته بندی آن صحبت کنیم.

ساز چیست؟

در یک تعریف می توان گفت ساز وسیله ای برای اجرای موسیقی و بیان احساسات است که به کمک آن می توان صداهایی در سبک های مختلف موسیقی ایجاد نمود و به این ترتیب موسیقی تولید کرد. به فردی که ساز را می‌نوازد، نوازنده گفته می‌شود.
نکته ای که باید در مورد سازها بدانید، تعداد بسیار زیاد آنها است که از نظر جنس، نوع، ظاهر و یا روش تولید اصوات در آنها می تواند بسیار مختلف باشد. آشنایی و شناخت دقیقِ سازها برای کسی که به طور تخصصی در زمینه تولیدی موسیقی فعالیت می کند، بسیار مهم است.
در واقع موزیسین باید بداند برای تولید هر سبکی از موسیقی به سمت کدام ساز رفته و با دسته‌بندی های انواع آنها آشنا باشد. در این مقاله می خواهیم به معرفی انواع سازهای موسیقی بپردازیم.


همچنین بخوانید: آشنایی با ساز درامز

انواع سازهای موسیقی

معرفی انواع سازهای موسیقی

ساز ها قدمت بسیار طولانی در تاریخ دارند و به همین خاطر می توان انواع بسیار مختلفی از آنها را نام برد. از سازهای کوبه‌ای (آموزش دف در کرج، آموزش تمبک در کرج) و سپس سازهای بادی (آموزش هارمونیکا در کرج) می‌توان به عنوات اولین سازهای تاریخ نام برد. به عنوان مثال یک قطعه استخوان شکسته به عنوان قدیمی ترین ساز بادی در دوره انسان های نئاندرتال کشف شده است.
سپس می توان به سازهای زهی (آموزش تار در کرج، آموزش سه تار در کرج، آموزش گیتار در کرج، آموزش سنتور در کرج، آموزش کمانچه در کرج، آموزش ویولن در کرج، آموزش ویولن سل در کرج) اشاره نمود که امروزه در فرهنگ‌ها و اقلیم‌های مختلف وجود دارد و همگام با آن‌ها تغییر کرده است.
با انقلاب صنعتی در اروپا، تولید سازها بیشتر شده و انواع پیچیده ای از سازها که توانایی بسیار خوبی برای تولید صداهای مختلف داشتند، به وجود آمد. امروزه همچنین ژاپن و چین را می توان از جمله تولید کنندگان باکیفیت ساز دانست.
با پیشرفت علم، سازهای الکترونیک نیز پا به عرصه گذاشتند و می توان گفت امروزه یکی از مهم‌ترین ابزارهای تولید موسیقی، رایانه ها هستند که مفهوم تازه ای از موسیقی و شیوه تولید آن را ایجاد کردند.
به طور کلی مبحث شناخت سازها و طبقه بندی آنها را به عنوان “سازشناسی” یا “ارگانولوژی” تعریف می کنند. اگر بخواهیم یک دسته‌بندی معمول و مرسوم برای انواع سازهای موسیقی بیان کنیم، می توان آنها را در سازهای کوبه‌ای (با کوک معین و نامعین)، سازهای زهی (زخمه‌ای، مضرابی، آرشه‌ای)، سازهای بادی (چوبی و برنجی)، سازهای شستی‌دار، ابزارهای الکترونیک و صدای انسان تقسیم بندی نمود.

چگونه بفهمم استعداد موسیقی دارم؟

دسته بندی های انواع سازهای موسیقی

روشهای مختلفی برای طبقه بندی آلات موسیقی وجود دارد. در این روش ها، سازها از جنبه های مختلفی از جمله خصوصیات فیزیکی ساز (مواد ، رنگ ، شکل و غیره)، کاربرد‌های ساز، ابزارهای تولیدکننده موسیقی مانند مضراب یا آرشه و دامنه ساز طبقه‌بندی می‌شوند.
دانشمندان Hornbostel – Sachs را تنها سیستمی می دانند که برای هر فرهنگی اعمال شده و از همه مهمتر، طبقه بندی ممکن را برای هر سازی ارائه می دهد. متداول ترین نوع طبقه بندی سازها را می توان سازهای زهی، سازهای بادی برنجی، سازهای بادی چوبی و سازهای کوبه ای دانست.

سیستم دسته بندی Hornbostel–Sachs

هورن بوستل-زاکس یکی از نظام‌های رده‌بندی برای انواع سازهای موسیقی است که توسط سه نفر از جمله ویکتور ماهیون (پایه گذار)، کورت زاکس و موریتس فون هورن بوستل (تکمیل کنندگان) در سال 1914 کامل شد.
در این سیستم، انواع سازهای موسیقی بر اساس نوع ارتعاش در سازها و همچنین مبانی آکوستیکی (صوت شناسی) به 4 گروه تقسیم بندی می شود که عبارتند از: از خودصداها، هواصداها، زه‌صداها، پوست‌صداها و برقی‌صداها (که آخرین نوع آن است و بعدتر توسط زاکس اضافه شده است)‌.
در این رده بندی بر خلاف رده بندی هایی که قدیم رایج بودند، از جمله نظام موسیقی ارکستری، هر ساز براساس نوع صدادهی و عنصر تولید‌کننده آن تقسیم بندی می شود.  این سیستم به صورت درختی نمایش‌دهنده تقسیم‌بندی سازها در چهار گروه ایدوفون ها، ممبرافون ها، کوردوفون ها و آئروفون ها است که به ترتیب از چپ به راست، زیر مجموعه هم هستند.

لیستی از انواع سازها

با توجه به این لیست می توان گفت:

1- ساز های زهی:

باغلاما، تنبور، تار، تارباس، بربط، بالالایکا، سه تار،شورانگیز، رباب، دیوان، دوتار، دولسیمر، چنگ، چونگیر، چگور، قیچک، شورانگیز، قوپوز، قانو ، کمانچه، ویولن، ویولا، ویولا د آمور، ویولا داگامبا، ماندولین، یوکه‌لیلی (اوکوله‌له)، هارپ، ویولنسل، کنترباس، عود، لوت، مراژ، هارپ و باغلاما
بانجو
بربط (عود یا رود)
تار آذربایجانی (۹ سیم)
تار
تار باس

کاخن
تنبور
چگور
چونگیر
دولسیمر
دیوان
دوتار
رباب (ربابه خورستان)
رباب
سلانه
سه‌تار
سی‌تار
سنتور
شهتور
شورانگیز
صراحی
قیچک (غژک یا غیچک)
کرشمه
کنترباس
کمانچه
گیتار
گیتار فلامنکو
قانون
قاویز (زنبورک ترکمنی)
قوپوز
قیجاق (کمانچهٔ ترکمنی)
لوت
مراژ
ویولن
ویولن آلتو
ویولا
ویولا د آمور
ویولا داگامبا
ویولای باس
ویولن‌سل
ماندولین
هارپ
یوکه‌لیلی

2- سازهای بادی:

سازهای چوبی تک‌زبانه مانند کلارینت، ساکسوفون، نی‌انبات، دودوک، دو زبانه، بالابان، دوزله، مانند سرنا، ابوا و فاگوت، بدون زبانه مانند شمشال، فلوت و فلوت پیکولو، سازدهنی و …

انواع سازهای موسیقی
انواع سازهای موسیقی

3- سازهای برنجی:

تویتوک، فلوگل‌هورن، فرنچ‌هورن، سوزافون، ترومپت، ترومبون، یوفونیوم، کورنت و…

4- سازهای کوبه‌ای:

طبل، دف، دایره، سنج، زنبورک، طبلا، تومبا، ماراکس، مثلث، دمام، تیمبال، دامارو، تنبک، قاشقک، تمبورین، درامز، تیمپانی، کاخن، هنگ‌دارم، داربوکا، زایلوفون، ماریمبا، چایمز و…

5- سازهای کلیددار:

پیانو، گلوکن‌اشپیل، گارمون، آکاردئون، کلاوسن، ارگ، چلستا، چمبالو و …

6- سازهای الکترونیک:

هارمونیوم، آکاردئون، گیتار بیس، گیتار الکتریک، سینتی سایزر، کیبورد، ویبرافونو …

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام کلاس های آموزش موسیقی و هزینه آن ها به صورت آنلاین و به صورت حضوری در یکی از بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج با بیش از سالها فعالیت در این زمینه می توانید با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما و یا شماره ۰۲۶۳۲۵۰۲۰۳۲ در ارتباط باشید.

سوالات متداول انواع سازهای موسیقی

1- ساز های زهی 2- سازهای بادی 3- سازهای برنجی 4- سازهای کوبه‌ای 5- سازهای کلیددار 6- سازهای الکترونیک
در یک تعریف می توان گفت ساز وسیله ای برای اجرای موسیقی و بیان احساسات است که به کمک آن می توان صداهایی در سبک های مختلف موسیقی ایجاد نمود و به این ترتیب موسیقی تولید کرد. به فردی که ساز را می‌نوازد، نوازنده گفته می‌شود.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *