با ما در تماس باشید | 09126784957 | 09370938578 | info@sazenomusic.com

تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

مه 13
تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی در مورد تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی بپردازیم اگر به دنبال این هستید که درباره تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی اطلاعاتی را بدست آورید در این مقاله همراه ما باشید. موسیقی یکی از هنرهای اصیل می باشد و در حال حاضر علاوه بر این که به عنوان تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرد یکی از جدیدترین ابزارهای آموزشی نیز به حساب می آید.

آشنایی با تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

طبق پژوهش هایی که در سال های اخیر انجام یافته است، تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی آشکار شده است. بر اساس این پژوهش ها رابطه ای مستقیم میان آموزش های منظم موسیقی و ارتقا ضریب هوشی و در نتیجه پیشرفت های تحصیلی وجود دارد. بر اساس این یافته هر چقدر دوره آموزش موسیقی بیشتر باشد تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی نیز بیشتر خواهد بود و در نتیجه دانش آموزان از توانایی بیشتری برای یادگیری برخوردار خواهند بود. بر اساس تحقیقاتی که در سال های قبل نیز انجام گرفته است زمانی که کودکان ۶ ساله در حدود یک سال در کلاس های موسیقی حضور داشتند در مقایسه با دیگر کودکان از بهره هوشی بالاتری برخوردار بوده اند.

تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی نوزادان

زمانی که نوزاد به دنیا می آید از همان روزهای نخستین شاهد واکنش وی به صداهای محیط اطراف هستیم. صداهایی که نوزاد می شنود سبب می شود که به صداها واکنش های مختلفی را نشان دهد. تجربه ثابت کرده است که نوزادان به صداهای ریزی که از فرکانس بالاتری برخوردار هستند بیشترین واکنش را نشان می دهد که این همان ویژگی موسیقی می باشد که می تواند نوزاد را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در صورتی که نوزادان و کودکان از همان ابتدای تولد با رعایت شرایط خاص و نظام مندی با صدای موسیقی آشنا شوند می تواند تاثیر مثبتی بر روی ضریب هوشی آنها داشته باشد شروع آموزش موسیقی به کودکان از سن ۴ سالگی نقش بسزایی را در رشد استعدادهای گوناگون آن ها بازی خواهد کرد.

تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

تاثیر موسیقی بر افزایش تمرکز

یکی از مهم ترین ویژگی های تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی این است که سبب افزایش تمرکز می شود زمانی که تمرکز بیشتر شود تمامی امور به ویژه تحصیل در محصلان به نحو احسن انجام خواهد شد. موسیقی نقش بسزایی را در تقویت شنیداری، اعتماد به نفس کودکان دارد که در آینده برای آن ها بسیار موثر واقع خواهد شد. زمانی که کودک شما تحت آموزش موسیقی قرار می گیرد با توجه به این که برای یادگیری نت های موسیقی نیازمند تمرین برای گوش دادن و تمرکز است سبب بالا رفتن ضریب هوشی و تاثیر آن در یادگیری درس های مدرسه خواهد شد.

از دیگر ویژگی های موسیقی این است که موجب خلاقیت در کودکان می شود در صورتی که کودکان با آموزش موسیقی بتوانند به هم خوانی و تقلید روی بیاورند و سپس نت های دلخواه خود را ایجاد کنند به تدریج شاهد رشد چشمگیر استعداد و خلاقیت آن ها خواهیم بود.

موسیقی زمانی که در آموزشگاه ها بصورت گروهی اجرا شود نیز از تاثیرات فراوانی برخوردار است چرا که آن ها را دعوت به همکاری و کارگروهی می کند که موجب تقویت ارتباطات اجتماعی می شود.

برای یادگیری در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج آموزشگاه سازنو با کادری حرفه ای و مجرب پذیرای عزیزانی است که به این هنر علاقه دارند. دوره های مختلفی از موسیقی زیر نظر اساتیدی که در این زمینه تحصیل کرده اند و مهارت های لازم را دارند، برگزار می شود. این آموزشگاه در شهر کرج می باشد و از متدهای آموزشی مناسب استفاده می کند. برای دریافت راهنمایی در زمینه ثبت نام و شرکت در کلاس ها و آشنایی با دوره ها با مشاورین ما از طریق صفحه ی تماس با ما در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

موسیقی درمانی برای کودکان

یکی از تاثیرات موسیقی بر ضریب هوشی این است که از آن می توان برای درمان مشکلات رفتاری کودکان استفاده کرد. روش های مختلفی برای استفاده از موسیقی برای درمان مشکلات رفتاری کودکان وجود دارد که با توجه به نوع مشکل و بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال کودکانی که از لحاظ حرکتی دچار مشکلاتی هستند که نمونه آن را می توان در بیماری اوتیسم مشاهده کرد از برنامه های ریتمیک استفاده می شود موجب هماهنگی بین مغز و حرکات می شود و بسیار موثر خواهد بود.

از موسیقی همچنین برای کنترل بیماری های مزمن و بیماری هایی که دردهای شدید دارند می توان در کودکان استفاده کرد چرا که موسیقی از نوع ملایم آرامشبخش است و می تواند موجب آرامش و حتی خواب کودکان شود. حتی به مادر توصیه می شود که در دوران بارداری گوش دادن به موسیقی ملایم را در برنامه های خود قرار دهد چرا که هم به رشد هوش جنین کمک می کند و هم اثر آرامش بخش بر مادر و جنین خواهد داشت.

تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی

چه فرایندهایی موجب تاثیر موسیقی بر ضریب هوشی می شود؟

طبق نظریاتی که توسط کارشناسان مطرح شده است، فرآیندهایی وجود دارد که بر اساس آن شاهد اثر موسیقی بر ضریب هوشی هستیم. یکی از نظریاتی که در این مورد وجود دارد این است که زمانی که کودکان به موسیقی گوش می دهند مغز آن ها فعالیت بیشتری را انجام می دهد و سبب می شود که روند یادگیری، شنیداری، حرکتی و حافظه افزایش پیدا کند که بر ضریب هوشی موثر خواهد بود.

یکی دیگر از این نظریات این است که زمانی کودکان می خواهند موسیقی را یاد بگیرند مجبور هستند که نت های مختلف را حفظ کنند در نتیجه قسمتی از تفکر آن ها که مربوط به مقایسه است فعال می شود و نقش بسزایی در یادگیری مهارت هایی مانند ریاضی دارد.

یکی دیگری از رابطه های موسیقی و ضریب هوشی این است که موسیقی موجب می شود که هوش فضایی – مکانی در کودکان ارتقا پیدا کند.

About The Author