آشنایی کامل ساز قدیمی سارود

معرفی ساز سارود

نواختن موسیقی تنها عاملی است؛ که بستر آرامش روحی و روانی را در یک فرد همیشه می تواند به راحتی فراهم کند. سازهای موسیقی در گذر زمان دچار دگرگونی های بسیار زیادی شده اند. همچنین در حال حاضر شما شاهد طیف گسترده ای از آلات موسیقی در سراسر دنیا هستید. یکی از سازهای قدیمی و کهن باستانی سارود می باشد‌. این ساز از نظر محبوبیت در کشورهای آسیایی از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار می باشد.
ساز سرود برای علاقه مندان به موسیقی سنتی با طنینی جدید و منحصر به فرد گزینه بسیار ایده آلی به شمار می آید. نواختن ساز سارود از اصول خاصی پیروی می کند. شما مطابق با این اصول می توانید ساز سارود را به بهترین شیوه ممکن بنوازید. این ساز با اصالت سالیان سال است؛ که جایگاه خاص و ویژه خود را در دنیای موسیقی و ساز حفظ کرده و جز بهترین ها بین هنرمندان همیشه شناخته می شود. روح لطیف شما با نواختن این ساز می تواند آرامش بیشتری را تجربه کند‌.

معرفی ساز سارود:

در واقع خاستگاه ساز سارود کشور هند می باشد. این ساز در کشورهای آسیایی به سبب صدای روح بخش و طنین پر از آرامش همیشه بسیار محبوب واقع شده است. ساز سارود در واقع شاهکار موسیقی سنتی هندی می باشد. همچنین در بسیاری از آثار سنتی و قدیمی موسیقی هندی می توانید رد پای این ساز را پیدا کنید. این ساز همیشه در اوج محبوبیت بوده است و همچنین پس از هند در بسیاری از کشورهای مختلف نظیر ایالت متحده آمریکا، کالیفرنیا و حتی کشور اسپانیا بسیار رواج پیدا کرده است.

این ساز به صورت کاملا یکپارچه می باشد و نوازنده با در دست گرفتن ساز می تواند فرایند نواختن را آغاز کند. ساز سارود در دنیای امروزی حتی جز سازهای سنتی و قدیمی به شمار می آید‌. در قسمت بدنه این ساز تا رهایی را مشاهده می کنید، که نوازنده به کمک آن اقدام به نواختن موسیقی می کند.

تارهای این ساز این قدرت را در اختیار نوازنده قرار می دهد؛ که به شیوه ای جدید و اصولی طیف گسترده ای از آواهای مختلف را به کمک ساز ایجاد کند. وزن این ساز بسیار کم است و بدنه آن از استحکام قابل توجهی برخوردار می باشد. ساز سارود در دنیای موسیقی به سبب کیفیت طراحی و ساخت همیشه مورد توجه منتقدان و کارشناسان قرار گرفته است.

این ساز هندی حتی در کشور ایران نیز محبوب می باشد. شما با کوک کردن ساز سارود در حالات مختلف می توانید طیف گسترده ای از نواها و طنین های گوناگون را تولید کنید. این ساز بارها توسط نوازنده بزرگ هندی علی اکبر خان بنگالی به دنیای موسیقی معرفی شد. همچنین این ساز در دنیای فیلم و تلویزیون هندی نیز همیشه محبوب بوده است. طنین روح بخش این ساز شما را با دنیای جدیدی قطعا آشنا می کند.

معرفی ساز سارود

اجزای اصلی ساز سارود:

این ساز از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل شده است و هر یک به تنهایی نقش مفیدی را در طنین نهایی خارج شده از این ساز دارند. در واقع ساز سارود به سبب این که از اجزای دقیق و کاربردی طراحی و ساخته شده است؛ هنگام نواختن صدای روح بخشی را ایجاد می کند. اجزای اصلی این ساز در گذر زمان ثابت بوده اند. فقط برخی از قسمت های جزئی این ساز در گذر زمان در جهت مثبت تغییر پیدا کرده اند. تمامی تغییرات در اجزای مختلف این ساز در تمامی نسخه های جدید پیاده شده است.

در بخش میانی این ساز طیف گسترده ای از سیم ها را مشاهده می کنید. هر یک از این سیم های صداهای مختلفی اعم از بم و زیر را تولید می کنند. همچنین نوازنده بر اساس آهنگ در نظر گرفته شده سیم ها را به دست گرفته و می نوازد. در قسمت زیرین ساز سارود کاسه قرار دارد. معمولا بدنه اصلی این ساز از چوب درجه یک و باکیفیت تولید می شود.

این نوع از چوب ها باعث پخش صدای بیشتر و بهتر در هر حالتی می شود. صفحه در قسمت وسطی ساز سارود قرار دارد و همچنین تمامی بخش های دیگر روی صفحه قرار گرفته اند. معمولا اندازه صفحه در تمامی سازها یکسان و به یک شکل می باشد.

سیم گیر در قسمت انتهایی صفحه ساز سارود قرار دارد. در واقع در این قسمت تمامی سیم ها به یکدیگر متصل شده اند. همچنین در قسمت بالاتر محافظ شبکه قرار دارد. محافظ شبکه نقش کاربردی خود را در این ساز همیشه به درستی ایفا می کند.

در قسمت ابتدایی ساز چندین بخش مجزا تعبیه شده است؛ شما به کمک این بخش ساز خود را تحت هر شرایطی می توانید کوک کنید. همچنین در کنار کوک ساز می توانید اندازه سیم ها را نیز تغییر دهید. در ساز سارود اجزای اصلی معمولا هماهنگی کاملا یکسانی با یکدیگر دارند. چون در غیر این صورت ساز شما از حالت کوک خارج شده و صدای زیبایی نخواهد داشت.

تاریخچه ساز سارود:

این ساز همان طور که می دانید؛ در رده سازهای باستانی و قدیمی جهان قرار دارد. بیش از چندین سال متوالی این ساز به عنوان یکی از بهترین نمونه های با اصالت و کهن قدیمی شناخته شده است‌. این ساز زهی در ۲۰۰ سال اخیر به اوج محبوبیت و مشهور بودن خود در دنیا رسیده و همچنین افراد زیادی جهت معرفی این ساز به دنیا تلاش کرده اند. عباس مهرپویا یکی از علاقه مندان موسیقی در سفر خود به هند این ساز را وارد ایران کرد. همچنین این ساز جلوه ای از موسیقی هند را در دیدگاه های مختلف به جهانیان نشان داد. راوی شانکار و همچنین ولایت خان از نوازندگان برتر این ساز هندی به شمار می آیند.

ساز سارود بنا به بسیاری از اسناد و مدارک قدیمی در واقع یک ساز ایرانی می باشد. این ساز توسط امیر خسرو دهلوی از ایران خارج و به هند وارد شده است‌. به مرور زمان این ساز محبوبیت بسیاری را در هند به دست آورد و همچنین با تغییر اجزای اصلی به یک ساز اصلی هندی تبدیل شد. تاریخچه این ساز به قرن ۱۳ هجری شمسی مربوط است.

معرفی ساز سارود

همچنین شما با نواختن ساز سارود می توانید تجربه جدیدی را در دنیای موسیقی داشته باشید. آموزشگاه ساز نو بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج یکی از بهترین مراکز آموزشی جهت تعلیم این ساز اصیل و کهن به علاقه مندان شناخته می شود. ساز سارود به کمک یک مدرس حرفه ای در کوتاه ترین زمان ممکن به شیوه ای اصولی و دقیق می توان آموخت.

آموزشگاه موسیقی ساز نو دارای بهترین مدرسین حرفه ای و باتجربه در ایران برای ساز سارود می باشد. دنیای موسیقی کهن و قدیمی آسیای غربی را با نواختن این ساز تجربه کنید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *