معرفی کامل و جامع ساز کوزه+نحوه نواختن

ساز کوزه

یکی از عناصر تاثیرگذار و با جنبه مثبت در روح و روان انسان موسیقی می باشد و در طول تاریخ بشریت انواع ساز طراحی و ساخته شده است، که هر یک طنین روح نواز مختلفی را از خود ساطع می کنند. یکی از سازهای محبوب جهانی که تن صدای خاصی داشته و همچنین می تواند نقطه عطف آرامش روح شما باشد، ساز کوزه است.

این ساز در رده نمونه های کوبه ای قرار دارد و هم اکنون در سراسر جهان محبوبیت قابل توجهی را توانسته به خود اختصاص دهد. ساز کوزه از متریال گوناگونی ساخته می شود و نمونه های جدید این ساز حجم قابل توجهی از صداهای آهنگین و موزون را از خود منتشر می کنند. ساز کوزه در سراسر جهان با نام ساز اودو نیز شناخته می شود و بررسی های اخیر ثابت کرده است، که در لیست سازهایی با صدای متفاوت و محبوب جهانی همیشه قرار دارد. به کمک این ساز می توانید فصل جدیدی از آرامش روح و روان را برای خود رقم بزنید.

ساز کوزه

 

شناخت و معرفی سازه کوزه+تاریخچه

این ساز شکل ظاهری کاملا متفاوتی داشته و عمدتا از متریال خاصی مانند سرامیک و سفال باکیفیت ساخته می شود، بررسی های جدید به وضوح اشاره کرده است، که این ساز در واقع با الهام از ساز Udu طراحی و ساخته شده و فقط با این تفاوت که تن صدای ساطع شده، از هر یک متفاوت می باشد و قدیمی ترین نسخه این ساز برخلاف تمامی باورهای رایج به ایران تعلق دارد و در کشورهای اطراف خلیج فارس این ساز ظهور کرده و نسخه های قدیمی و ایرانی آن از جنس سفال بوده و نام این ساز در زبان عامیانه امروزی ایرانی جهله است.

قطعا این ساز جز جدیدترین سازهای کوبه ای قرار دارد و همیشه محبوبیت آن در حال افزایش است. انواع ساز کوبه ای همیشه به دلیل طنین متفاوت بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و ساز کوزه از این قاعده‌ مستثنی نیست.
خاستگاه این ساز بر اساس آخرین بررسی های باستان شناسی استان سیستان بلوچستان می باشد و حتی در حال حاضر نمونه های سفالی این ساز در موزه نگهداری می شود.

این سازه کوزه ای با ظاهری متفاوت می تواند بهترین صدادهی را داشته باشد و شما را با طنین صداهای جدید به خوبی آشنا کند.

ساخت ساز کوزه به چه صورتی است؟

یکی از پرسش های اساسی در بین افراد علاقه مند به این ساز نحوه ساخت آن می باشد، این ساز عمدتا در کشورهای آسیایی از سفال ساخته می شود و نمونه های سفالی به سبب صدادهی بیشتر و واضح تر همیشه مورد توجه قرار می گیرند. برای ساخت این ساز ابتدا گِل مرغوب تهیه می شود و بر اساس طراحی های انجام شده، اقدام به ساخت ساز می شود. ابعاد ساز کوزه در حالت استاندارد بیش از حد بزرگ نبوده و علت این مسئله آسان بودن فرایند نواختن توسط نوازنده می باشد.

در مرحله بعدی اقدام به ساخت سازه به کمک ابزار آلات و تجهیزات تخصصی می کنند و پس از ساخت اولیه تغییرات نهایی اعمال می شود و در نهایت پس از خشک شدن آن جهت پخت به کوره منتقل می شود. پخت ساز کوزه در کوره به افزایش کیفیت آن کمک شایانی می کند، هر چه قدر ضخامت دیواره های سازه کمتر باشد، ساز شما می تواند بهتر صداها را تولید کند و همچنین در برابر ضربه مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهد.

آموزش و نحوه نواختن ساز کوزه

از دیگر بحث های چالش برانگیز پیرامون این ساز نحوه نواختن آن می باشد. برخلاف تمامی باورهای اشتباه حاکم در جامعه نحوه نواختن سازهای کوبه ای به نسبت دیگر آلات موسیقی نیازمند دقت و ظرافت بیشتری می باشد، چون در غیر این صورت شما نمی توانید به شیوه ای متفاوت و اصولی ساز خود را بنوازید.

برای کوزه نوازی به کمک ضربه هایی که به دیواره آن وارد می کند، می تواند صدای کوزه را در بآورید و البته شدت و فشار وارد شده به ساز باید به صورت کاملا کنترل شده ای باشد، چون در غیر این صورت ساز شما صدای بم تری را از خود منتشر خواهد کرد. در واقع شما با حرکت های متفاوت دست خود می توانید صدای ساطع شده از ساز کوزه خود را کنترل کنید.

همچنین برای کنترل بیشتر صداهای خارج شده از ساز باید نوک انگشتان و حتی قسمت کف دست خود را هنگام نواختن ساز در برخی از مواقع خاص روی سوراخ های تعبیه شده قرار دهید، تا بیشتر صدای تولید شده را کنترل کنید و در نهایت با ایجاد یک ریتم و تکرار آن می توانید طنین بسیار روح نوازی را از ساز خود ساطع کنید.

اما قطعا یاد گرفتن هر نوع ساز موسیقی یک مهارت به شمار می آید، که شما برای یاد گرفتن این مهارت در اولین گام به صورت کاملا حرفه ای تر و تخصصی باید تحت نظر یک مدرس حرفه ای آموزش های لازم را دریافت کنید، تا بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید. ساز نو بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج در زمینه نواختن ساز کوزه به شما می تواند کمک شایانی کند و حتی آموزشگاه موسیقی در کرج اگر از مدرسین حرفه ای موسیقی کمک بگیرد، شما را می تواند به یکی از ستارگان نوازنده این تبدیل کنید. آموزشگاه ساز نو در کرج یکی از برترین مراکز آموزش موسیقی شناخته می شود، که این نوع ساز کوبه ای را به شیوه ای متفاوت و در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند به شما آموزش دهد.

عکس کوزه

قیمت ساز کوزه

با بررسی دقیق تر به راحتی به این نکته پی می برید، که علت اصلی محبوبیت این ساز قیمت ایده آل و اقتصادی آن در مقایسه با سایر سازهای کوبه ای می باشد و عامل اصلی این مسئله تولید انواع مختلف این ساز در داخل ایران و همچنین تقاضا بسیار زیاد برای خرید آن در بازارهای داخلی می باشد. شما با پرداخت کمترین میزان از بودجه که در نظر گرفته اید، می توانید نسبت به خرید ساز کوبه ای کوزه اقدام کنید و هنگام خرید در کنار توجه به پارامتر قیمت کیفیت ساز خود را بررسی کنید. در سایه رعایت این دو نکته اساسی شما می توانید بهترین نوع از ساز کوزه را با قیمت باورنکردنی خریداری کنید.

اگر علاقه مند به نواختن ساز کوبه ای متفاوت و همچنین خاصی هستید، که هزینه های مربوط به خرید آن بیش از حد گران نباشد، قطعا انتخاب ساز کوزه بهترین گزینه است. شما به کمک خرید این ساز و نواختن آن به صورت حرفه ای و ماهرانه می توانید استعدادهای موسیقی خود را کشف کنید و قطعا آموزشگاه موسیقی ساز نو به عنوان یک همراه و همپا در مسیر یادگیری کنار شما عزیزان خواهد بود.

طعم شیرین یادگیری موسیقی را به کمک این آموزشگاه حرفه ای معتبر می توانید در هر سنی بچشید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *