ویولن بهتر است یا گیتار؟

ویولن بهتر است یا گیتار

سازهای زهی، طرفداران بسیار زیادی دارند. اگر به دهه 70 و اوایل دهه 80 شمسی در ایران بازگردیم، می بینیم که تعداد هنرآموزان ساز گیتار و ویولن، بسیار زیاد بود. البته این میزان هنرجو همچنان هم بسیار زیاد است و طیف وسیعی از کودکان، نوجوانان و جوانان یا حتی میان سالان به آموزشگاه های موسیقی مراجعه می کنند تا گیتار یا ویولن یاد بگیرند.

بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج می تواند شما را در یادگیری و آموزش، نحوه ی انتخاب ساز و حتی خرید آن، از صفر تا صد، یاری رساند. اگر تصمیم دارید یادگیری گیتار یا ویولن را شروع کنید، این مقاله می تواند در مورد این دو ساز، اطلاعات خوبی به شما دهد تا بتوانید بین آنها، یکی را به عنوان بهترین ساز انتخاب کرده و شروع به یادگیری کنید.

ویولن بهتر است یا گیتار

آموزش گیتار بهتر است یا ویولن

انتخاب بین گیتار و ویولن، دو ساز محبوب و پرطرفدار، برای آموزش می‌تواند تصمیم گیری را برای شما دشوار کند . هر کدام از این سازها ویژگی‌ها و جذابیت‌های خاص خود را دارند .انتخاب ساز مناسب به سلیقه، علایق و اهداف شما بستگی دارد.

برخی از نکات مهم برای آموزش گیتار یا ویولن

در این بخش از مطلب به بررسی برخی از فاکتورهای مهمی که باید در نظر بگیرید می‌پردازیم تا بتوانید انتخاب بهتری برای آموزش گیتار یا ویولن داشته باشید:

1. سبک موسیقی:

برای نواختن سبک‌های مختلف موسیقی از جمله راک، پاپ، بلوز، کانتری، کلاسیک و جاز مناسب است.
ویولن: بیشتر در موسیقی کلاسیک، ‌‌فولک و ‌‌جاز کاربرد دارد.

2. سطح دشواری:

گیتار: یادگیری اصول اولیه گیتار نسبتاً آسان است، اما تسلط بر تکنیک‌های نوازندگی پیشرفته به زمان و تمرین زیادی نیاز دارد.
ویولن: یادگیری ویولن به طور کلی دشوارتر از گیتار است و نیازمند دقت، صبر و تمرین مداوم دارد.

3. هزینه:

گیتار: گیتارها در طیف وسیعی از قیمت‌ها موجود هستند، از مدل‌های ارزان قیمت تا سازهای حرفه‌ای گران‌قیمت.
ویولن: ویولن‌ها به طور کلی از گیتارها گران‌تر هستند، به خصوص اگر به دنبال یک ساز با کیفیت بالا باشید.

4. حمل و نقل:

گیتار: گیتارها در اندازه‌های مختلف موجود هستند و به طور کلی حمل و نقل آنها آسان است.
ویولن: ویولن‌ها ظریف‌تر هستند و باید با احتیاط بیشتری حمل شوند.

5. تنوع:

گیتارها در انواع مختلفی از جمله آکوستیک، کلاسیک، الکتریک و باس موجود هستند که هر کدام صدای منحصر به فرد خود را دارند.

ویولن‌ها تنوع کمتری نسبت به گیتار دارند، اما صدایی ظریف و رسا تولید می‌کنند.
انتخاب بین گیتار و ویولن به طور کامل به سلیقه و علایق شما بستگی دارد. اگر به دنبال سازی هستید که یادگیری آن آسان باشد و بتوانید با آن سبک‌های مختلف موسیقی را بنوازید، گیتار انتخاب مناسبی برای شما است. اما اگر به دنبال سازی هستید که صدایی ظریف و زیبا داشته باشد و به موسیقی کلاسیک علاقه دارید، ویولن را انتخاب کنید.

یادگیری ساز ویولن سخت تر است یا گیتار؟

یادگیری ساز، علاقه و استعداد می خواهد. در کنار علاقه و استعداد نیز باید شرایط اکتساب و کسب کردن مهارت نیز مهیا باشد. در غیر این صورت، نوازندگی شما، به دل نخواهد نشست. شاید هم وسط راه، یادگیری را کنار بگذارید و ساز را رها کنید. اگر به دنبال این هستید که بدانید یادگیری ویولن سخت تر است یا گیتار، مسیر خود را کاملا اشتباه آمده اید.

این پرسش حاکی از آن است که شما هنوز نمی دانید به چه چیزی قلبا علاقه دارید. شاید به هر دو ساز علاقه داشته باشید اما هنوز نتوانستید اشتیاق سوزان خود را پیدا کنید. اما به هر حال اگر به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستید، باید بگوییم که هر ساز و آلات موسیقی، سختی های خاص خود را دارد.

عده ای نواختن گیتار را سخت می پندارند و نواختن ویولن را از آن سخت تر. عده ای هم کاملا برعکس فکر می کنند. هر دو گروه حق دارند. زیرا سازهای زهی آرشه ای و زهی زخمه ای در میان تمام سازها، سخت تر به نظر می رسند. اما مطمئن باشید اگر پشت یادگیری شما عشق و علاقه ی سوزان وجود داشته باشد، سختی های راه برای شما شیرین تر خواهد شد.

هزینه آموزش ویولن بیشتر است یا گیتار؟

آموزش ساز و نوازندگی، هزینه دارد. هزینه خرید ساز، هزینه آموزش و مهمتر از همه، هزینه وقتی که می گذارید، برای هر سازی متفاوت است. اگر دوست دارید ساز گیتار یاد بگیرید، می توانید در یک آموزشگاه ثبت نام کنید و با قیمت مناسب تری آموزش ببینید. ساز ویولن هم همین طور است و می توانید با ثبت نام در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج، از صفر تا صد انتخاب، خرید و یادگیری ویولن یا گیتار را زیر نظر اساتید با تجربه انجام دهید.

کلام آخر

ویولن بهتر است یا گیتار

اگر می خواهید بدانید یادگیری ساز ویولن سخت تر است یا گیتار، برای یک بار هم که شده، هر دو را در دست بگیرید و ببینید حس شما به ساز و صدای آن، چه می باشد. مطمئن باشید حس شما دروغ نمی گوید. بهتر است به دنبال علاقه ی قلبی خود باشید. در این صورت می توانید بین این دو، یکی را انتخاب کنید.

 

آموزشگاه موسیقی سازنو

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *