کوک پیانو

اکثر پیانو ها مانند ساز های گیتار و ویولن و دیگر ساز های زهی برای تولید صدا از سیم استفاده می کنند. در اینگونه آلات موسیقی باید به صورت مرتب سیم ها را تنظیم و یا اصطلاحا کوک کرد. کوک پیانو نقش مهمی در کیفیت نوازندگی این ساز دارد. به دلیل تعداد سیم های زیاد پیانو کوک کردن آن کار دشواری خواهد بود ولی باید گفت که کوک این ساز مدت زیادی ماندگار است و لازم نیست برای هر بار نوازندگی اقدام به کوک پیانو کنید.

برای آموزش موسیقی در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج می توانید به سایت رسمی سازنو مراجعه کرده و ثبت نام نمایید.

کوک پیانو چیست؟

برای کوک پیانو گوشی های این ساز را با ابزار مخصوص خود می چرخانند تا کشش سیم های پیانو را تغییر دهند. به گونه ای که فرکانس هر سیم با بقیه سیم ها هماهنگ شود و در نهایت هر کدام منجر به ایجاد صدایی مطلوب برای پیانو شود.

چگونگی کوک پیانو

با این که کوک کردن پیانو در ظاهر ساده به نظر می رسد اما در واقع کار بسیار دشوار و حساسی است که باید توسط فرد متخصص انجام شود.

بسته به نوع و مدل پیانو تعداد گوشی ها در آن متفاوت خواهد بود. کشش سیم ها، تعداد بالای گوشی ها، میزان سختی چرخاندن آن ها و… از جمله مواردی هستند که در کوک پیانو باید به آن ها توجه کرد.

در طراحی پیانو های مدرن از هر رشته سیم به عنوان دو سیم در قسمت صداهای زیر استفاده می شود که همین امر انجام کوک این ساز را سختتر می کند. در حقیقت این سیم فولادی را به دو گوشی مختلف متصل می کنند و از آن برای نواختن دو نت مختلف و یا در مواقعی برای نواختن یک نت استفاده می شود.

علل خارج شدن کوک پیانو

سیم گیر ها

به قطعات کوچک پین مانندی که در چوب پیانو نصب شده اند و سیم های پیانو از یک سمت توسط آن ها نگه داشته می شوند سیم گیر می گویند. در هنگام نوازندگی فشار زیادی به این قطعات وارد می شود که بعد از مدتی منجر به تکان خوردن آن ها در جای خود می شود. به تبع لغزش سیم گیر ها کوک پیانو به هم می خورد. بعد از سال ها چرخاندن این سیم گیر ها جهت کوک پیانو ممکن است رفته رفته دچار آسیب شوند. در این هنگام باید از یک متخصص کمک گرفت.

رطوبت هوا

از جمله عوامل مهم تاثیر گذار در خارج شدن پیانو از کوک می توان به میزان رطوبت هوا اشاره کرد. با بالا رفتن میزان رطوبت هوا و یا حتی پایین آمدن آن ساند بورد پیانو دچار تغییر می شود. این تغییرات باعث می شود که کوک پیانو به هم بخورد.

دمای هوا

دمای هوا و تغییرات ناگهانی آن مورد دیگری است که با تاثیر روی سیم های ساز پیانو و ساند بورد آن می تواند سبب تغییر کوک پیانو شود. در طول سال به خصوص اوایل هر فصل که تغییرات ناگهانی هوا رخ می دهد باید به وسیله وسایل سرمایشی و گرمایشی مناسب دمای هوا را متعادل نگه داریم. در غیر این صورت کوک این ساز تغییر می کند.

جابه جایی پیانو

برای جا به جایی مکان پیانو باید از چرخ های آن کمک بگیریم و از حرکت دادن ناگهانی و شدید جلوگیری کنید. چرا که تکان های شدید منجر به خارج شدن کوک پیانو از حالت استاندارد می شود.

نواختن پیانو

نوازندگی پیانو با ایجاد لرزش در سیم ها به مرور و در طولانی مدت باعث خارج شدن پیانو از کوک می شود.

برای یادگیری هنر موسیقی، باید از ابتدا آن را به شکل اصولی شروع کنید. سازنو بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج می باشد که به جهت استفاده از برترین اساتید در این زمینه از مطمئن ترین گزینه ها است.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *