آموزش گیتار در کرج

شما اینجا هستید:

آموزش گیتار (کرج):

گیتار سازی از خانواده سازهای زهی زخمه ای است.

(هنگامی که از واژه زخمه ای برای سازی استفاده می کنیم به آن معنی است که آن ساز را با مضراب یا اصطلاحاً زخمه می نوارند، زخمه واژه ای است فارسی و مضراب واژه ی عربی آن که متاسفانه کلمه مضراب بیش از زخمه این روزها مورد استفاده قرار می گیرد.)

و کلمه زهی به معنی آن است که در آن ساز سیم ها نقش تولید صدا را بر عهده دارند.

آموزشگاه موسیقی ساز نو

بنابراین هنگامی که سازی را زهی زخمه ای می نامند به معنی آن است که سازی که مورد نظر است هم سیم و هم مضراب هردو نقش تولید صدا را برعهده دارند.

اصل و ریشه ساز گیتار اسپانیایی است. گیتار ساز همراهی کننده آواز و رقص فلامینگو می باشد.

سازهای دیگری که به گیتار شباهت دارند عبارتند از: بالالایکا، بانجو، سیتار، گزلا و ماندولین

در این میان ساز گیتار در همه جهان محبوبیت ویژه ای پیدا کرده است.

گیتار سازی است با ۶ سیم و در محدوده صوتی سوپرانو قرار دارد.

در برخی سبک ها گیتار را با مضراب و در برخی از سبک ها با ناخن می نوازند.

سبک های محتلف گیتار نوازی عبارتند از :

گیتار پاپ، گیتار فلامینگو، گیتار کلاسیک.

امروزه در دانشگاه های ایران در رشته نوازندگی، شاخه نوازندگی گیتار کلاسیک در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس وجود دارد.

از نوازندگان ایرانی برجسته گیتار که شهرت جهانی دارد می توان به خانم دکتر لیلی افشار و آقای دکتر مهرداد پاکباز اشاره کرد.

به مثابه تمامی مردم ایران که علاقه وافری به ساز گیتار دارند، در شهر کرج هم این ساز متقاضیان مشتاق خود را دارد، و آموزشگاه موسیقی سازنو با افتخار اعلام می کند که یکی از بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج در زمینه آموزش گیتار است. در کنار آموزش ما به هنرجویان کمک خواهیم کرد که از مراکز معتبر تهیه ساز، بتوانند گیتار خوب و مناسبی را تهیه کنند.

آیا نواختن گیتار سخت است؟

درواقع نواختن هر سازی سخت است ولی در حالت کلی ساز سخت و آسان نداریم درواقع قطعه سخت و آسان داریم و نواختن هیچ سازی آسان نیست.

 – برای آموزش گیتار چه متدهایی  وجود دارد؟

متدهایی که برای سبک کلاسیک وجود دارد خیلی زیاد هستند ولی بعنوان مثال میتوان متد آکسفورت که در آموزشگاه موسیقی ساز نو آقای روزبه بلوری این سبک را آموزش می دهند.

متد کارولی که سالها در تمام دنیا استفاده شده ولی امروزه بعلت قدیمی بودن کاربرد ندارد.

متد کریستف امروزه بسیار کاربردی است.

درکل در آموزش گیتار نمی توان یک متد خاصی را برای تمام هنرجویان  آموزش داد و بستگی به استعداد و سطح هنرجو دارد. ولی متاسفانه امروزه در کلاس های آموزش گیتار از یک متد ثابت استفاده می شود. که این صحیح نبوده و نمیتوان برای هر هنرجو یک متد ثابت را آموزش داد.

– میزان تمرین هنرجو روزانه باید چقدر باشد؟

هرچقدر تمرین بیشتر باشد بهتر است. ولی برای شروع حداقل روزی یک ساعت بهتر است و به مرور با پیش رفتن کلاس ها نیاز به تمرین بیشتری خواهد بود. ولی بطور کلی این مساله نیز مجدداً بستگی به استعداد هنرجو دارد.

آموزشگاه موسیقی ساز نو

ویژگی های یک ساز خوب چیست؟

یک ساز خوب باید:

۱-کوک خوبی داشته باشد و فالش نداشته باشد.

۲- دسته راحتی داشته باشد.

۳- سیم های خوبی داشته باشد.

۴- فاصله سیم ها استاندارد باشد.

۵- حجم صدای خوبی داشته باشد.

 

  سن و سال مناسب براى آموزش گیتار چقدر است؟

برای آموزش گیتار هیچ محدودیت سنی وجود ندارد حتی از سن ۶ سالگی نیز میتوان گیتار آموخت که در اینصورت باید اندازه گیتار ۳/۴ باشد.

 

قبل یا همزمان با فراگیری گیتار چه درسهایی کمک میکند تا نواختن این ساز را بهتر بیاموزند؟

یکسری از درسها به نواختن هر سازی کمک میکند مخصوصاً  تئوری موسیقی و درس سلفژ و نت خوانی، بخش ریتم خوانی و بخش صداها و ملودی ها.

 چه مدت زمانی طول میکشد که گیتار را در حد مطلوب نواخت؟

حد قابل قبول را هر کسی برای خودش تعریف میکند ولی بعنوان مثال یک قطعه ی متوسط را اگر هنرجویی خوب تمرین داشته باشد یکسال خوب است ولی اگر پیشرفته تر باشد ۱٫۵-۲ سال کافی است.

شیوه های آموزش گیتار چیست؟

۱-سبک کلاسیک ۲-سبک پاپ  ۳-فلامینگو  ۴-راک  ۵-جز  ۶-آکوستی

در طی دوره آموزش گیتار سطح آموزش بصورت ناگهانی سخت میشود؟

بصورت کلی سطح آموزش گیتار بستگی به هنرجو دارد ممکن است هنرجویی دارای سطح ابتدایی و اولیه باشد در اینصورت از روش ها و قطعه های آسان برای آموزش بکار می رود تا اینکه سطح هنرجو به سطحی برسد که بتوان سطح کلاس را سخت کرد.

آموزشگاه موسیقی ساز نو

نکات کلیدی برای آموزش گیتار  چیست؟

اولین نکته کلیدی برای آموزش و یادگیری هر سازی تلاش و پشتکار هنرجو است. دوم تجربه و دانش استاد. ثالثا تبهر استاد در کشف نقاط ضعف و قوت هنرجو و برطرف کردن نقاط ضعف هنرجو و نهایتا بهبود و پیشرفت سطح آموزش

 چه مدت زمانی طول میکشد که گیتار را در حد مطلوب نواخت؟

حد قابل قبول را هر کسی برای خودش تعریف میکند ولی بعنوان مثال یک قطعه ی متوسط را اگر هنرجویی خوب تمرین داشته باشد یکسال خوب است ولی اگر پیشرفته تر باشد یک سال و نیم الی دوسال  سال کافی است.

شما می توانید ساز مورد علاقه ی خود را در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج و در آموزشگاه موسیقی سازنو تحت نظارت و آموزش بهترین و ماهر ترین اساتید آموزش ببینید.

نمونه فیلم آموزشی