آشنایی با ساز فاگوت

فاگوت به آلمانی : Fagott  از سازهای بادی چوبی است که قمیش دوزبانه‌ای دارد. صدای این ساز در ناحیهٔ باس است. فاگوت را در کشورهای انگلیسی‌زبان «باسون» می‌خوانند.

فاگوت (باسون) جزو سازهای بادی چوبی دوزبانه است.

اصول ساختمان آن مانند کلارینت است. طول لولهٔ آن در مجموع کمی کمتر از ۳ متر است که دوپنجم آن، به خاطر راحتیِ اجرا و به دست گرفتن ساز برروی خود خم شده و در کنار یا عقب لولهٔ درازتر قرار گرفته‌است.

 • زبانه‌ها‌ به وسیلهٔ لولهٔ نازکی به لولهٔ اصلی ساز وصل شده‌اند.
 • لولهٔ اصلی ساز به طور نامحسوسی مخروطی‌شکل است.

ساز فاگوت با صدای بی نظیرش خود را از ساز های بادی چوبی متمایز ساخته است. این ساز دو زبانه با نواختن در کلید های treble، تنور و باس توانسته است صدایی منحصر به فردی از خود حاصل نماید. همچنین با غیر انتقالی بودن این ساز، فضای صدای گسترده اش و خوش دست بودن شناخته شده است.

همچنین بخوانید: آَشنایی با سازهای بادی چوبی

 ساز فاگوت

ویژگی های ساز فاگوت

دو لوله که به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و انتهای دو سر این دو لوله به کمک لوله مخروطی U شکل به هم متصل شده، ساختار ساز فاگوت را تشکیل می دهد. این ساز در گذشته ای دور با دو کلید به نواختن خود می پرداخت. در قرن ۱۹ با تست سیستم و کلید های متنوع روی این ساز خوش صدا، سازندگان آلمانی موفق شدند سیستم heckel را روی آن تثبیت کنند.

ساز فاگوت این ساز قدیمی و خوش صدای ساز بادی که خود را در میان ابزار های موسیقی تک کرده است. خالی از لطف نیست بدانید که این ساز را در مجاورت‌ مستقیم نور خورشید و گرما قرار ندهید و همچنین تا حد امکان تحت فشار نباشد و از ضربه های شدید روی آن اجتناب شود. اگر در هنگام تهیه این ساز اقدام به خرید یک ساز نو نمودید به آن زمان دهید تا صدایش باز شود. همچنین برای مدت طولانی از بلا استفاده بودن آن پرهیز کنید.

قمیش های این ساز به کمک لوله بسیار ظریفی به لوله اصلی که شکلی مخروطی دارد بهم وصل شده است. همچنین فاگوت با ساز هایی چون کنترباس، ویولن، ویولنسل، ابوا و فلوت ترکیبی بی نظیر در نواختن دارد. نوا نشان نویسی یا همان نت نویسی در فاگوت با کلید سل، کلید دو و کلید فا انجام می شود. اگر از این ساز به عنوان یک ساز همراه استفاده شود باید توجه شود صدای آن به ویژه هنگامی که در قسمت های بالای نت ها صدایش کاملا پوشیده خواهد شد. صدای این ساز در ناحیه باس تولید می شود.

تاریخچه ساز فاگوت

یکی از ساز های اوایل قرن وسطی ساز shawm می باشد که ساز فاگوت از این ساز ها الهام گرفته است. در اروپا ساز shawm این ساز بادی با تک قمیشی و دو قمیشی ساخته و بکار گرفته می شود. فاگوت تک قمیشی یکی از زیر مجموعه های ساز shawm است که با هفت سوراخی که روی لوله بلندش قرار دارد و با لوله مخروطی شکل، خود را از این مجموعه متمایز کرده است.

 ساز فاگوت

اجزای ساز فاگوت

اجزای تشکیل دهنده ساز فاگوت همانند کلارینت می باشد که متشکل از قطعه های زیر می باشد:

 •  بلندی لوله اصلی این ساز با طولی حدودی ۳ متر است که دراز بودن این لوله بیشتر به دلیل راحت گرفتن ساز توسط نوازنده می باشد. همچنین نوازنده بتواند به آسودگی عقب و جلو یا ساز را روی خود خم کند.
 • زبانه های این ساز به کمک لوله ای بسیار ظریف به لوله بلند متصل شده است.
 •  لوله بلند آن مخروطی شکل است.
 •  نوا نشان نویسی یا همان نت نویسی در فاگوت با کلید سل، کلید دو و کلید فا انجام می شود.

در مجموع این ساز از ۶ قسم تشکیل شده است.

 •  زنگ
 •  باس
 •  ته ساز
 • کروک
 •  باسون
 • قمیش

 ساز فاگوت

نحوه نواختن ساز فاگوت

برای نحوه نواختن ساز فاگوت  نوازنده باید ساز بادی که برای تولید صدا  آن را با دو دست فشار می دهد در زیر به  نکات زی توجه کنید.

 •  ابتدا نوازنده به صورت مورب می ایستد و دست چپ خود را در سمت بالا و دست راست خود را در سمت پایین این ساز قرار می دهد.
 •  دست چپ مسئول هدایت پنج سوراخ یا کلید های اینچنین را بر عهده دارد.
 •  در راست مسئول یازده کلید را دارد.
 •  این ساز یک تسمه دارد که جهت نواختن و تسلط نوازنده به ساز آن را دور گردن یا شانه خود قرار می دهد.
 •  اگر نوازنده در حالت نشسته شروع به نواختن کند به عنوان جایگزین از او استفاده می شود.
 •  نوازنده با نشستن روی صندلی به کمک pouch انتهای لوله مخروطی را نگه می دارد و شروع به نواختن می کند.

صدای ساز فاگوت

صدا در این سازه به صورت قوی، ضعیف، صداهای پی در پی و صدای منقطع به آسانی تولید می شود. صداهای دلنشین این ساز در مقابل سازهای باسون و زهی صدایی همچون صدای ویولن سل دارد. ولی  در  مقایسه  با ویولن سل صدای بم  تری به گوش میرسد. همچنین این ساز قادر است سه اکتاو را اجرا کند.

قیمت ساز فاگوت

قیمت ساز فاگوت با در نظر گرفتن ساز نو و تازه یا دست دوم می تواند متفاوت باشد. همچنین این ساز را از چه فروشگاهی تصمیم به خرید دارید امکان دارد از نظر قیمت تاثیر گذار باشد. بهتر است برای تهیه این ساز و آگاهی از قیمت آن با بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج مشورت نمایید.

همچنین بخوانید: آشنایی با ساز کنترفاگوت

آشنایی با ساز فاگوت

این ساز قادر به ایجاد اصوات قوی و ضعیف، انواع لگاتوها (اتصال اصوات پی‌درپی ملودی) و اصوات منقطع بوده و ترکیب آن با ساز کرانگله در ارکستراسیون بسیار معمول است.

سخن آخر

شما دوستان  می توانید جهت آموزش این ساز در بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج  میتوانید با شماره های مجموعه ساز نو : ۰۹۱۲۶۷۸۴۹۵۷ – ۰۹۳۷۰۹۳۸۵۷۸ – 026۳۲۵۰۲۰۳۲ – 026۳۲۵۵۷۵۵۸​ تماس بگیرید.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *