آشنایی با ساز تام تام

آشنایی با ساز تام تام

تام-تام یک آلت موسیقی کوبه‌ای است که از آن در ارکستر موسیقی کلاسیک استفاده می‌شود. نام این ساز در زبان چینی آن ;Gong که به معنای سنجیاست که به وسیله یک چکش به صدا در می‌آید. این ساز در اواخر قرن بیستم به ارکستر موسیقی غربی وارد شد.

آیا تا به حال به تاثیر موسیقی بر مغز و بدن فکر کرده‌اید؟ آیا با انواع سبک موسیقی یا انواع سازهای موجود در آن آشنایی دارید؟ افراد زیادی در دنیا وجود دارند که از گوش سپردن به موسیقی لذت می‌برند، بی آنکه از تاثیرات شگرف آن بر روی حالات روحی و جسمی خود با خبر باشند. برای مثال اگر در حال انجام کار خلاقانه‌ای هستید، گوش کردن به یک موسیقی با صدای آرام می‌تواند به خلاقیت شما بیفزاید.

از ابتدای کشف موسیقی، سازهای زیادی به این دنیا اضافه شده و همچنان در حال افزایش است. اما شما چقدر در مورد سازها و آلات موسیقی می‌دانید؟ آیا با سازهای کوبه‌ای آشنایی دارید؟ آیا تا به حال با ساز تام تام آشنا شده‌اید؟ همانطور که اشاره شد، این آلت موسیقی در دسته سازهای کوبه‌ای قرار دارد. که در ادامه درباره ساز تام تام  با شما صحبت می‌کنیم.

آشنایی با ساز تام تام

همچنین بخوانید: جدیدترین سازهای کوبه ای

معرفی ساز تام تام

یکی از سازهایی که در ارکستر موسیقی کلاسیک از آن استفاده می‌شود، ساز تام تام است. این ساز در اوایل قرن بیستم به ارکستر موسیقی غربی وارد شد. ساز کوبه‌ای تام تام در زبان چینی معنی معادل با «گنگ» دارد و به سنجی که با یک چکش به صدا در می‌آید، می‌گویند. همراه با باس درام و تیمپانی، تام تام در گروه سازهای پرکاشن و باس قرار می‌گیرد.

ممکن است که غالبا ساز تام تام را با ساز گنگ اشتباه بگیرید. اما تفاوت‌های کوچکی بین صدا و ساختار این دو ساز قابل مشاهده می‌باشد.

برای مثال: گنگ هیچ دستگیره‌ای در مرکز ندارد، این در صورتی‌ست که تام تام یک دیسک مسطحی‌ست که یک دستگیره در مرکز آن تعبیه شده. با توجه به اینکه زیر و بم تام تام‌ها با توجه به اندازه آنها تغییر می‌کند، اما به کلی ساز تام تام زیر و بم خاصی ندارد. صدای تام تام در محدوده صداهای باشکوه و قدرتمند و رعب آمور و غرش آسا جای می‌گیرد. همچنین Decay یک نت گنگ اگر بر روی یک ساز با اندازه استاندارد و نیروی برابر نواخته شود، کوتاه‌تر از Decay در ساز تام تام است. برای دریافت اطلاعات بیشتر از این سازها می‌توانید به بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج مراجعه کنید.

ساختار ساز تام تام

شکل ظاهری ساز تام تام همانند یک دیسک دایره‌ای و اندکی محدب است که لبه باریک ساز به سمت بالا و در جهت تحدب برگشته. جنس این ساز معمولا از برنز چکش کاری یا ریخته گری شده و با به کارگیری از یک آلیاژ خاص می‌باشد. اگر به دنبال ساز تام تام با کیفیت بالا می‌گردید، بهترین گزینه سازهای تولید شده از کشورهای چین، ژاپن، میانمار، جاوا و … هستند.

سازهای تام تامی که از جنس برنز ریخته گری شده باشد، بیشتر در ارکستر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ساز تام تام فرکانس پایه بزرگتری نسبت به جرمشان دارند و برای حل این موضوع و دستیابی به صدای مورد نیاز برای استفاده در ارکستر، بهترین گزینه به کارگیری از ساز تام تام با اندازه 70 سانتی متر است.

برای انجام این کار یک یا دو ساز تام تام را بر روی یک استند فلزی قرار می‌دهند و معمولا خود استند بر روی چرخ‌ها جا گذاری می‌شود. اگر شما هم قصد یادگیری و نواختن این ساز را دارید، بهتر است تا سری به بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج بزنید.

مالت‌ها در ساز تام تام

مالت‌های استفاده شده در ساز تام تام ساختارهای خاصی دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • جنس سر مالت از نمد سخت، چوب و فلز میباشد و قطری معادل 6 تا 15 سانتی متر دارد.
  • پوشش مالت‌ها در ساز تام تام از جنس نمد و مواد مصنوعی است.
  • دسته مالت‌ها طولی به اندازه 28 تا 35 سانتی متر دارد و به شکل دیسک، الماس یا دایره‌ای می‌باشد.

همچنین بخوانید: در آموزش موسیقی جاز چه ساز هایی نواخته می شود؟

آشنایی با ساز تام تام

نحوه نواختن ساز تام تام

تام تام‌ها از روش‌های ضربه زدن، ساییده و لمس شدن صدا تولید می‌کنند. این سازها در حد فاصل یک کف دست از مرکز نواخته شده و دلیل این کار این است که در این قسمت از ساز، بزرگ‌ترین حجم و پایین‌ترین نت تولید می‌شود. در هر صورت می‌دانیم که نقطه ضربه ایده آل در سازها متفاوت است و پرکاشنیست باید مکان دقیق را با آزمون و خطا و سعی و تلاش پیدا کند.

کلام آخر

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، موسیقی و نواختن آن می‌تواند کمک شایانی به روح و جسم ما بکند. خوشبختانه سازهای متفاوتی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به روحیات و علایق‌تان، آنها را انتخاب کنید. اما اگر در انتخاب ساز مناسب و یادگیری آن به دنبال آموزشگاه مناسب هستید، بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج می‌تواند در این مسیر به شما مشورت دهد

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *