راهنمای خرید پیانو

خرید ساز پیانو1

پیانو یکی از لذت‌بخش‌ترین و آرامش بخش‌ترین سازهای جهان است. کمتر کسی را میتوانید بیابید که این ساز دلنشین را دوست نداشته باشد و از نواختن آن لذت نبرد. اما مسئله اینجاست؛ همانطور که نواختن این ساز دشوار و زمانبر و نیازمند ملاحظات آموزشی بسیار است، خرید آن نیز نیازمند رعایت نکات قابل توجهی است. نکاتی که عدم رعایت آن میتواند تا حد زیادی دلنشینی آن و لذت بردن از آن را تحت الشعاع قرار دهد. در این راستا کارشناسان آموزشگاه ما میتوانند نکات قابل توجهی را در جهت راهنمایی خرید ساز در اختیار شما قرار دهند. اما خالی از لطف نیز نیست در ادامه‌ی این مقاله با برخی نکات در خرید پیانو آشنا شوید.

راهنمای خرید بهترین پیانو

  1. برای خرید پیانو آماده باشید و محل قرارگیری آن را از قبل اندازه گرفته و یادداشت کنید. این مورد یکی از نکاتی هست که معمولا در شروع نادیده گرفته می شود. هیچ چیز ناامیدکننده تر از خرید پیانو و پیدا نکردن جای مناسب برای قرار دادن آن نیست!
  2. مراقب مارک های قلابی باشید!
  3. حتما از برندهای معتبر پیانو خرید کنید و مراقب برخی تبلیغات پیانوهای ارزان قیمت باشید که با نام های گاها منسوخ آلمانی قلابی عرضه می شوند. اگر از نام تجاری برند مطمئن نیستید، قبل از خرید حتما آن را در گوگل سرچ کرده و بررسی کنید.
  4.  تا حد معقول می توانید به خود اعتماد کنید
    به توصیه های فروشنده در مورد قابلیت اطمینان به برند، ضمانت نامه های آن در صورت وجود و دیگر موارد گوش دهید، اما هنگامی که می خواهید ارزیابی کنید که آیا از صدا و جنس و… راضی هستید، به قضاوت خود هم اعتماد کنید.
خرید ساز پیانو 3

5. یک، دو، سه، آزمایش می کنیم…
اگر نوازنده با تجربه ی چند ساله هستید و پیانو برای استفاده شخصی شما است، آن را همان جا امتحان کنید. پشت ساز نشسته و تا آنجا که ممکن است سبک ها/ قطعات مختلف را با آن بنوازید، به ارگونومی ساز توجه کنید، به شفافیت و حجم صدا در مناطق مختلف توجه کنید، از پدال ساستِین استفاده کنید و به هماهنگی نتها وقتی با هم آمیخته می شوند دقت کنید، آیا از تفکیک صدا کم شد، آیا صدا چرک شد و… با این موارد پیانو باید آزمایش خود را به خوبی پس بدهد (اگر قطعات خود را از حفظ نمی دانید، نت ها را هم همراه خود ببرید) زمان کافی برای امتحان کردن آن بگذارید. کنترل شرایط را در دست بگیرید.

به یک تظاهر کننده اجازه ندهید پیانوی شما را برای شما انتخاب کند – اگر با اجرا کردن در مقابل مردم راحت نیستید (که کاملاً طبیعی است)، بخواهید برای انتخاب پیانوی خود شما را تنها بگذارند.

6. اگر نوازنده نیستید، حتما یک نوازنده‌‌ی خوب و یا یک استاد را با خود همراه کنید که موارد بالا را برای شما آزمایش کند.

7. در مورد مشخصات فنی ساز از جمله تَرَک نداشتن دِک، سلامت سیم‌ها و نمدها و … می توانید از تکنسین‌های سرویس پیانو استفاده کنید.

8. مشاوره بخواهید.
اگر در انتخاب نوع ساز، قد، رنگ، برند و مدل و… شک دارید، در درجه‌ی اول از اساتید پیانو مشورت گرفته و از تجربیات آنها در کار کردن با انواع مختلف پیانو استفاده کنید. در درجه‌ی دوم از اطرافیان که تجربه‌ی مشابهی در خرید پیانو داشتند نیز می توانید مشورت بگیرید.

9. بودجه خود را مشخص کنید و یک رنج نوسانی مثبت و منفی منطقی برای آن در نظر بگیرید.
به بودجه خود پایبند باشید اما بی جهت لجبازی نکنید. پیانوی جدید شما سال ها در کنار شما خواهد بود، بنابراین با آن شبیه یک سرمایه‌گذاری رفتار کنید – مطمئن باشید ارزش هزینه کردن شما را داشته و یک سرمایه‌گذاری سود ده است.

خرید ساز پیانو 2

خرید پیانو دست دوم

خرید یک پیانوی دست دوم بسیار دلهره آور است، به خصوص وقتی که تجربه زیادی در زمینه شناخت کیفیت پیانوی دست دوم، مقدار صحیح کارکرد آن، تشخیص میزان سلامت اجزای مختلف ساز و … ندارید. هنگام خرید پیانوی دست دوم، توجه به این موارد مهم است:

  • برند پیانو : به دنبال مارک های نسبتا با کیفیت‌تر و معروف‌تر باشید. پیانوی با کیفیت بالاتر به معنای قطعات با کیفیت بالاتر است که به مرور زمان تخریب نمی شوند و یا دیرتر تخریب شده و نیازمند تعمیر هستند.
  • عمر مفید پیانو : عمر مفید پیانو به طور میانگین و در برندهای محتلف می تواند از 20 سال تا 100 سال متفاوت باشد. انتظار می رود که برخی پیانوهای دست ساز پس از 70 سال همچنان عملکرد خوبی داشته باشند، در حالی که بیشتر پیانوهای تولید انبوه عمرمفیدی در حدود 50-65 سال دارند (البته این اعداد بسته به اینکه از پیانو چگونه مراقبت می شود می تواند متفاوت باشد.)

مشورت با تکنیسین‌های سرویس پیانو:

تشخیص میزان سلامت اجزای مختلف ساز از جمله، سیم‌ها، خَرَک، دِک، نمدها و … نیازمند دانش و مهارت بالا در مسائل فنی پیانو است.

صدای وزوز، غژغژ یا کلاویه های از رگلاژ خارج شده خصوصاً اگر به نظر می رسد همزمان دو نت به صدا در می آیند یکی از مواردی است که باید برطرف شود؛ و به یاد داشته باشید که همه تعمیرات و موارد مربوط به سرویس ساز، ساده یا ارزان نیستند. برخی از موارد قابل بررسی در پیانوهای دست دوم را می توان به راحتی اصلاح یا به روز کرد، مانند تعمیر کلاویه‌های پیانو یا رفع لکه های آن. با این حال تعمیر برخی قطعات بسیار پرهزینه است و در برخی موارد نیز کل پیانو نیاز به بازسازی دارد. بنابر تمام موارد بالا وجود یک تکنیسین حاذق در بررسی موارد موجود در پیانوهای دست دوم بسیار حیاتی می باشد.

جمع بندی

پیش از خرید پیانو حتما در مورد مکان قرار دادن آن و برند آن تصمیم بگیرید؛ آن را تست کنید و از اساتید، تکنیسین‌ها و اطرافیان راهنمایی و مشاوره بگیرید. برای خرید پیانو دست دوم نیز حتما به برند و عمر مفید آن دقت کنید و حتما از تکنیسین‌های سرویس ساز برای بررسی صحت و سلامت پیانوهای دست دوم استفاده کنید.

اساتید آموزشگاه موسیقی ساز نو (بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج)، همواره راهنمای شما عزیزان در این راه خواهند بود.

مطالب دیگر:

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *